Experimental investigation on sharp crested rectangular weirs
Dikdörtgen kesitli keskin kenarlı savaklar üzerine deneysel bır araştırma
  1. Tez No: 318913
  2. Yazar: SİAMAK GHARAHJEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BURCU ALTAN SAKARYA, PROF. DR. İSMAIL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma keskin kenarlı dikdörtgen savaklar üzerinden geçen debiyi bulmak için yapılan deneysel bir araştırmadır. Öncelikle, kanal tabanındaki sürtünmenin debi üzerinde etkisinin olmadığı en küçük savak yüksekliğini bulmak için farklı yükseklikte savaklarla bir seri ölçüm gerçekleştirilmiştir. Uygun savak yüksekliği belirlendikten sonra, savak genişliği daraltılarak savak üstü su derinliği-debi ilişkisini bulmak için farklı savak açıklıklarında veri toplanmıştır. Deneylerden elde edilen veriler regresyon analizinde toplamda optimizasyon yöntemi uygulanarak debi için istenen formul bulunmuştur. Sonuçta, yeni tanımlanan `savak hızı' kavramından yararlanarak debi katsayısı içermeyen basit bir debi ifadesi bulunmuştur. Bu çalışmadan elde edilen savak hızı fonksiyonunun davranışı, kısmen ve tamamen daraltılımış savaklar arasındaki geçişi göstermektedir. Ayrıca, önerilen savak hızı ifadesi debi hesabı için basit ve kullanışlı olup tüm savak genişlikleri için uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
This study is an experimental research to formulate the discharge over sharp-crested rectangular weirs. Firstly, a series of measurements on different weir heights were conducted to find the minimum weir height for which channel bed friction has no effect on discharge capacity. After determining the appropriate weir height, weir width was reduced to collect data on discharge-water head over weir relationship for a variety of different weir openings. Then, the data was analyzed through regression analysis along with utilization of global optimization technique to reach the desired formulation for the discharge. By taking advantage of a newly-introduced ?weir velocity? concept, a simple function was eventually detected for the discharge where no discharge coefficient was involved. The behavior of the weir velocity function obtained in the present study illustrates the transition between the fully contracted and partially contracted weirs. In addition, the proposed weir velocity formulation is simple and robust to calculate the discharge for full range of weir widths.