Development of a Web GIS-based tsunami inundation mapping service; a case study for marmara sea region
Marmara denizi için Web-CBS tabanlı tsunami baskın haritalarının hazırlanması
  1. Tez No: 318924
  2. Yazar: AYKUT AYÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tsunami gibi büyük deniz afetleri, kıyılara ulaştıklarında büyük miktarda can ve mal kaybına neden olabilmektedir. Ancak, hazırlanacak acil durum planları, oluşacak can ve mal kaybının azalmasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Sonuç olarak, tsunami benzetimi ve baskın haritalarının hazırlanmasında yapılacak her yenilikçi girişim, daha sonrasında oluşturulacak eylem planları için büyük öneme sahiptir. Olası bir tsunaminin etkilerinin araştırılmasında, etkilenmesi muhtemel alanın coğrafi sınırlarının belirlenmesi ve tsunaminin bu alana olan etkilerinin tahmin edilmesi gereklidir. Ayrıca, tsunami baskın haritalama sistemi de acil bir durum esnasında birden fazla son kullanıcıya ulaşıtırılması için ölçeklenebilir bir ortamda benzetim sonuçlarının yönetilmesine olanak sağlamalıdır. Bu çalışmada, bahsedilen hedef doğrultusunda, tsunami baskın haritaları için Web tabanlı bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) geliştirilmesi planlanmıştır. Çalışmada izlenen yol dört ana aşamadan oluşmaktadır: (i) altı farklı olası tsunami senaryosunun benzetimlerinin yapılması; (ii) CBS ortamında elde edilen benzetim sonuçlarının işlenmesi; (iii) web uygulamasının arayüzünün geliştirilmesi ve hazırlanan modelin Web-CBS uygulaması olarak servis edilmesi; (iv) oluşturulan modelin Marmara Denizi için doğrulanması. Önerilen sistemin, Türkiye kıyılarında yaşanabilecek olası bir tsunami için oluşrulacak baskın haritalarının hazırlanmasında etkin bir araç olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Tsunamis, as the catastrophic disasters, can cause loss of live and property when they come to the shores. Preparation of emergency plans is essential to reduce the damage. Consequently, any initiative in tsunami modeling and inundation mapping is of vital importance for progressing safety surveillance and maintenance. In an effort to achieve a thorough analysis of effect of tsunami, it is critical to estimate the geographical extent of possibly affected area and to predict tsunami impacts. The inundation mapping system also must serve to manage the simulation data in a scalable environment to reach end-users in the time of event. For this purpose, in this study, the generation of a Web based Geographic Information System (GIS) to serve inundation maps through web. The research methodology consists of four main stages: (i) simulating tsunamis based on six different scenarios (ii) processing simulation data through a GIS application; (iii) development of web interfaces and implementation of the developed model for Web-GIS application; (iv) verification of the created model for Marmara Sea Region. The proposed system is expected to be an efficient tool for improving inundation mapping efforts for expected tsunamis in Turkey.