Local scour characteristics around semi-circular end bridge abutments with and without collars
Koruyucu plakalı ve plakasız yarı dairesel köprü kenar ayakları etrafında oluşan yerel oyulmaların karakteristikleri
- Tez No: 318925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Şiddetli taşkınlar sırasında köprü orta ve kenar ayakları etrafında meydana gelen oyulmadan ötürü büyük hasarlar meydana gelmektedir. Bu çalışmada, köprü kenar ayakları etrafında oluşan oyulmalar ve bu oyulma derinliklerinin azaltılması için yerleştirilen plakaların etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler dikdörtgen bir kanalda temiz su oyulması koşulu altında yapılmıştır.Bu çalışmanın ilk kısmında koruyucu plakalı ve plakasız yarı dairesel köprü kenar ayakları ile 3'er saatlik periyotlarla 34 adet deney yapılmıştır. Değişik boyutlarda plakalar köprü kenar ayakları etrafında farklı kotlarda yerleştirilmiş ve farklı su derinliklerinde plakaların oyulma derinliğini azaltıcı etkisi gözlemlenmiştir. Deneyler sonucunda, kenar ayaklar etrafında oyulma derinliğini en aza indirgeyen plakaların seviyesi akım yoğunluklarına bağlı olarak yatak seviyesinde ve yatak seviyesinin altında gözlenmiştir.Çalışmanın ikinci kısmında ise, köprü kenar ayakları etrafında oluşan yerel oyulmanın, akım derinliğinin ve kenar ayak boyunun fonksiyonu olarak zamanla değişimi incelenmiştir. Bu kapsamda, plakasız köprü kenar ayaklarında 8'er saatlik periyotlarla 20 adet deney yapılmıştır. Farklı akım derinliklerinde yapılan deneyler sonucunda, ilk üç saat içerisinde kenar ayağın membasında hızlı bir oyulma paterni gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The major damage to bridges occurs due to scour of the bed materials around piers and abutments during severe floods. This study involves the experimental investigations of the various scour patterns forming around abutment models tested with and without collars as scour countermeasures. The experiments were conducted in a rectangular channel under clear-water scour conditions.In the first part of this study, 34 experiments were conducted with semi-circular end abutment models with and without a collar for a period of 3 hours. Collars of various sizes were placed at different elevations on the abutment models, and the scour reduction efficiencies of collars were investigated for the different flow depths. Based on the results of the experimental studies, the optimum locations of collars on the abutments, which result in minimum scour depth around the abutments, are obtained at the bed level and below the bed level depending on the flow intensity values.In the second part of this study, the effects of flow depth and abutment length on the temporal development of local scour at bridge abutments were studied. 20 experiments were performed without collars for a time period of 8 hours. It was observed that at the upstream of the abutment, the depth of the local scour increases rapidly within the first three hours of the experiment for the different flow depths.