Generalized pushover analysis
Genelleştirilmiş itme analizi
- Tez No: 318936
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Zaman tanım alanında doğrusal olmayan dinamik analiz sismik davranışın tahmini için en doğru analitik araç olarak kabul edilir. Bununla birlikte, zaman tanım alanında doğrusal olmayan dinamik analiz uygulamasında uygulama karmaşıklığından kaynaklanan çeşitli sorunlar vardır. Bu nedenle uygulamada daha basit fakat yaklaşık doğrusal olmayan analiz yöntemleri tercih edilmektedir. Bu yöntemler genel olarak doğrusal olmayan statik analiz veya itme analizi olarak adlandırılır. Yakın zamanda geliştirilen Genelleştirilmiş İtme Analizi de bunlardan biridir. Bu tez çalışmasında Genelleştirilmiş İtme Analizi formülasyonu ve uygulaması sunulmakta ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz ve modal itme analizi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir. Genelleştirilmiş itme analizi yöntemi, deprem etkisi altında yapıların doğrusal olmayan sismik tepkilerini tahmin etmek için geliştirilmiştir (Sucuoğlu ve Günay, 2011). Bu yöntemde, farklı yük vektörleri adım adım artan biçimde önceden tanımlanmış sismik talebe ulaşıncaya kadar yapıya uygulanır. Bu kuvvet vektörleri genelleştirilmiş kuvvet vektörleri olarak adlandırılır. Genelleştirilmiş kuvvet vektörü modal kuvvetlerin kombinasyonudur ve hedef tepki parametresi dinamik davranış sırasında en yüksek değerine ulaştığında sistem üzerinde bulunan anlık kuvvet vektörünü temsil eder. Bu metodda, maksimum kat arası ötelenme parametreleri hedef talep paremetresi olarak seçilir ve genelleştirilmiş kuvvet vektörlerinin türetilmesinde kullanılır. Daha sonra iç kuvvetler ve deformasyonların maksimum değeri farklı genelleştirilmiş itme analizlerinin sonuçlarından elde edilir. Böylece, bu yöntem doğrusal olmayan modal tepkilerin istatiksel kombinasyonlarından zarar görmemektedir. Bu çalışmada ayrıca bir grup yer hareketinin ortalamalama spektrumu kullanılarak elde edilen sonuçların; gruptaki her bir yer hareketi altında ayrı ayrı yapılan genelleştirilmiş itme analizlerinden elde edilen sonuçların ortalaması ile hemen hemen aynı olduğu gösterilmektedir. Bu sonuçlar aynı zamanda, zaman tanım alanında doğrusal olmayan tepki analizi sonuçlarının ortalamalarına çok yakındır. Sismik tepkiye katkı yapan etkin modların sayısı göz önünde bulundurularak itme analizi sayısının azaltılması yoluyla elde edilen genelleştirilmiş itme analizinin pratik uygulaması da bu tez çalısmasında geliştirilmiştir. Genelleştirilmiş itme analizinin pratik uygulaması, bir yer hareketi altında maksimum eleman deformasyonları ve eleman kuvvetlerinin tahmininde kapsamlı olarak uygulanan genelleştirilmiş itme analizi ile aynı başarıyı göstermekte ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan dinamik analiz ile yeterince tutarlı sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Nonlinear response history analysis is considered as the most accurate analytical tool for estimating seismic response. However, there are several shortcomings in the application of nonlinear response history analysis, resulting from its complexity. Accordingly, simpler approximate nonlinear analysis procedures are preferred in practice. These procedures are called nonlinear static analysis or pushover analysis in general. The recently developed Generalized Pushover Analysis (GPA) is one of them. In this thesis study, GPA is presented and evaluated comparatively with the nonlinear time history analysis and modal pushover analysis. A generalized pushover analysis procedure was developed for estimating the inelastic seismic response of structures under earthquake ground excitations (Sucuoğlu and Günay, 2011). In this procedure, different load vectors are applied separately to the structure in the incremental form until the predefined seismic demand is obtained for each force vector. These force vectors are named as generalized force vectors. A generalized force vector is a combination of modal forces, and simulates the instantaneous force distribution on the system when a given response parameter reaches its maximum value during the dynamic response. In this method, the maximum interstory drift parameters are selected as target demand parameters and used for the derivation of generalized force vectors. The maximum value of any other response parameter is then obtained from the analysis results of each generalized force vector. In this way, this procedure does do not suffer from the statistical combination of inelastic modal responses. It is further shown in this study that the results obtained by using the mean spectrum of a set of ground motions are almost identical to the mean of the results obtained from separate generalized pushover analyses under each ground motion in the set. These results are also very close to the mean results of nonlinear response history analyses. A practical implementation of the proposed generalized pushover analysis is also developed in this thesis study where the number of pushovers is reduced in view of the number of significant modes contributing to seismic response. It has been demonstrated that the reduced generalized pushover analysis is equally successful in estimating maximum member deformations and member forces as the full GPA under a ground excitation, and sufficiently accurate with reference to nonlinear response history analysis.