Investigation of the effect of soil structure interaction on the behavior of concrete faced rockfill dams and assesment of current analysis methodologies
Yapı zemin etkileşiminin ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajların davranışına etkisinin incelenmesi ve günümüzde kullanılan analiz metodlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 318937
  2. Yazar: EMRAH ERŞAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALIN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajların günümüzde giderek artan bir sıklıkta kullanılmaya başlanmasındaki temel sebep yalnızca doğası gereği güvenli oluşu değil, aynı zamanda temel yapı malzemelerinin elde edilişinin mümkün olduğu yerlerde yapım maliyetlerinin oldukça ekonomik oluşu olarak da gösterilebilir. Bu barajlar her ne kadar diğer tiplere göre daha güvenli olarak değerlendirilse de, şimdiye kadar çoğunlukla düşük sismik hareketin bulunduğu bölgelerde inşa edilmiş olduklarından deprem yükü altındaki davranışı hala tam olarak anlaşılabilmiş bir kavram değildir.Bu durum dikkate alınarak, bu çalışmanın temel amaçları Yapı Zemin Etkileşiminin etkisini doğru olarak simüle edecek ?büyük? modelin matematiksel model büyüklüğünü bulmak, ön yüzü beton kaplı baraj modellemesine uygulanabilir mevcut simülasyon metodlarının güvenilirliğini değerlendirmek ve ağırlıklı olarak ön yüz kaplamanın performansı olmak üzere barajın doğrusal olmayan uzaydaki performansının gözlemlenmesi olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, Yapı Zemin Etkileşimi etkilerini yeterli bir biçimde simüle edecek sonlu elemanlar yöntemi ile oluşturulmuş model büyüklüğünü açıkça belirtmektir. Yapı tepkilerinin baraj ve zemin elastisite modülüne ve zemin derinliğine göre değişimi açık bir şekilde sunulmuştur. Ayrıca basitleştirilmiş bir modelin performansı test edilmiş, metodun güvenilirliği değerlendirilmiş ve alınan sonuçlar kati sonuçlarla karşılaştırıldığında yeterince hassas olmadığı bulunmuştur. Doğrusal olmayan analiz esnasında ön yüz betonundaki çatlak oluşumu sunulmuş, bu durumun önemi hem büyüklük hem de şekil açısından tartışılmış ve deprem yükü sonrasında ciddi bir yayılım gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
CFRD (Concrete Faced Rockfill Dam) construction becomes more frequent recently not only because of its secure nature, but also its economical cost where its built up material is feasible to obtain. Although CFRDs are known to be safe compared to other dam types, it is behavior during an earthquake loading still not a well-known aspect since it is mostly constructed in regions of low seismicity until now. Considering this fact, this study?s primary purposes are set to find the mathematical model size of a ?large? domain model to correctly simulate the Soil-Structure Interaction (SSI) effects, to investigate the reliability of the current simulation methods applicable to the modeling of CFRDs and to observe nonlinear performance of CFRDs, mainly focusing on the performance of the face slab. Results of this study clearly state an adequate model size to simulate the SSI effects correctly using the finite element method with the help of the previous studies. The change of the response of the dam depending on the dam and underlying soil moduli and depth is presented clearly. Besides the testing of the performance of a simplified model, the reliability of this approach is judged and found to be not accurate enough when compared to theoretically ?exact? results. Crack occurrence on the face slab during a non-linear analysis is presented, its importance is discussed both in magnitude and pattern. A significant spreading of cracking after an earthquake loading is observed.