Shape descriptors based on intersection consistency and global binary patterns
Kesişimlerin tutarlılığı ve global ikili örüntü tabanlı şekil tanımlayıcılar
- Tez No: 318950
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Görsel öğeleri karşılaştırma ve eşlemeye gereksinim duyan çoğu görme işi şekil tanımlayıcılara ihtiyaç duyduğu için, şekil simgeleme bilgisayarlı görme alanında önemli bir problemdir. Bu tezde, Kesişimlerin Tutarlılığı Histogramı ve Global İkili Örüntüler olarak adlandırılan iki yeni şekil tanımlayıcı önerilmektedir. İlki, Kesişimlerin Tutarlılığı isimli, kenar piksellerinin görüntü parçasının merkezine doğru yönelip yönelmediğini belirleyen bir yerel düzenlilik ölçütüne dayanmaktadır. Global İkili Örüntüler adı verilen yöntem ise, şekilleri düşey, yatay, çapraz ve ana eksenler üzerinde ikili formda simgelemektedir. Bu iki yöntemin, birkaç veri tabanında kapsamlı bir şekilde analizi gerçekleştirilmiş, ve şekil getirme ve işleyiş süresi performansları sunulmuştur. Bu yöntemler ayrıca, Şekil Bağlamı, Yönelmiş Gradiyent Histogramları, Yerel İkili Örüntüler ve Fourier Tanımlayıcıları isimli yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Önerdiğimiz şekil tanımlayıcılar bu yöntemlerle karşılaştırılabilir sonuçlar üretmiştir.
Özet (Çeviri)
Shape description is an important problem in computer vision because most vision tasks that require comparing or matching visual entities rely on shape descriptors. In this thesis, two novel shape descriptors are proposed, namely Intersection Consistency Histogram (ICH) and Global Binary Patterns (GBP). The former is based on a local regularity measure called Intersection Consistency (IC), which determines whether edge pixels in an image patch point towards the center or not. The second method, called Global Binary Patterns, represents the shape in binary along horizontal, vertical, diagonal or principal directions. These two methods are extensively analyzed on several databases, and retrieval and running time performances are presented. Moreover, these methods are compared with methods such as Shape Context, Histograms of Oriented Gradients, Local Binary Patterns and Fourier Descriptors. We report that our descriptors perform comparable to these methods.