Increasing clavulanic acid production both in wild type and industrial streptomyces clavuligerus strains by amplification of positive regulator claR gene
Pozitif regülatör claR geninin amplifikasyonuyla yabanıl ve endüstriyel streptomyces clavuligerus suşlarında klavulanik asit üretiminin artırılması
  1. Tez No: 318951
  2. Yazar: ALPER MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gram-pozitif, ipliksi bir bakteri olan Streptomyces clavuligerus, biyoteknolojik açıdan önemli izopenisilin N, sefamisin C ve klavulanik asit gibi birçok sekonder metaboliti sentezleme yeteneğine sahiptir. Bu bileşikler arasında bir ß-laktamaz inhibitörü olan klavulanik asit, yaygın olarak kullanılan ß-laktam antibiyotiklerine dirençli bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde bu antibiyotikler ile bir arada kullanılmaktadır. Bu kombinasyonların arasında amoksisilin ve klavulanik asit karışımı olan Augmentin, yıllık bir milyar doları aşan pazar değeri ile kullanımı en yaygın olan ilaçlardan biridir. Klavulanik asit biyosentezinin regülasyonunda görevli iki gen bulunmaktadır: sefamisin C gen kümesinde yer alan ccaR ve klavulanik asit gen kümesinde yer alan claR. Bu çalışmanın temel amacı, entegrasyon vektörü kullanılarak claR geninin ekstra kopyalarının S. clavuligerus genomuna aktarılması ve aynı zamanda bir başka çok kopyalı plasmid vektörü vasıtasıyla hücre içerisinde bu regulatör genin normalin üzerinde ifade edilmesiyle yabanıl ve endüstriyel S. clavuligerus suşlarının klavulanik asit sentez kapasitelerinin artırılmasıdır. Daha önceki çalışmalarda, standart S. clavuligerus suşunda claR geninin çoklu ifadesinin oldukça etkin olduğu gösterilmesine ragmen bu çalışmada kullanılan endüstriyel suşda genin genoma entegrasyonu ya da çoklu ifadesi durmunda en çok 1.4-katlık volumetrik (MA28 suşu ile) ve 1.7-katlık spesifik (MA16 suşu ile) klavulanik asit üretimi sağlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Streptomyces clavuligerus is a Gram-positive, filamentous bacterium which produces several important secondary metabolites, including isopenicillin N, cephamycin C and the ß-lactamase inhibitor clavulanic acid. Among these compounds, clavulanic acid is being used in combination with commonly used ß-lactam antibiotics in order to fight against bacterial infections that are resistant to such antibiotics. Among these combinations, Augmentin, composed of amoxicillin and clavulanic acid, is the most widely prescribed drug and has a market value of more than one billion dollars per year. There are two genes that act in regulation of clavulanic acid biosynthesis: ccaR located in cephamycin C gene cluster and claR located in clavulanic acid gene cluster. The goal of this study is to improve clavulanic acid production capacities of both wild type and industrial S. clavuligerus strains by integrating extra copies of claR gene into S.clavuligerus genome and its overexpression via a multicopy plasmid. Although previously has shown to be quite effective on wild type S. clavuligerus strains, claR overexpression in the industrial strain used in this study yielded only 1.4-fold increase in volumetric and 1.7-fold increase in specific CA production by the recombinant strains MA28 and MA16, respectively.