Beyazlatma sonrası farklı bekleme sürelerinin mikro gerilim bağlanma dayanımları üzerindeki etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the effects of different delayed restoration times on microtensile bond strengths following bleaching
- Tez No: 318996
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET ULUKAPI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Saruhanoğlu, G. (2012). Beyazlatma sonrası farklı bekleme sürelerinin mikrogerilim bağlanma dayanımları üzerindeki etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Diş Hastalıkları ve Tedavisi ABD. Doktora Tezi. İstanbul.Bu çalışmanın amacı, farklı beyazlatma yöntemlerinin, mine ve dentine kompozit reçinelerin bağlanma üzerine etkilerini zamana bağlı olarak incelemektir. Çalışmada çeşitli nedenlerle çekilmiş 36 adet apeksifikasyonu tamamlanmış, çürüksüz üçüncü büyük azı dişi kullanılmıştır. 4 adet diş kontrol grubu olarak ayrılmış ve bu dişlere beyazlatma uygulanmamıştır. Kalan dişler iki gruba ayrılarak, gruplardan birine ev tipi beyazlatma diğerine ise ofis tipi beyazlatma uygulanmıştır. Beyazlatma uygulanmış dişler 0 (24saat), 7, 14, 21 gün süre ile %100 nemli ortamda 37oC da bekletildikten sonra mine ve dentine ayrı ayrı dentin adezivi ve kompozit reçine uygulanmış ve dişler bağlanma testi için hazırlanmıştır. Örneklere mikrogerilim test cihazında 1mm/dk hızda, kopma meydana gelene kadar çekme kuvveti uygulanmış, kırılan örneklerin kopma değerleri kayıt edilmiştir(MPa). Kopma yüzeyleri stereo mikroskopta incelenmiştir. Elde edilen veriler ?student t? testi uygulanarak değerlendirilmiştir. %38 hidrojen peroksit ile ofis tipi beyazlatma mineye kompozit reçinelerin bağlanma dayanımını anlamlı olarak azaltmaktadır (kontrol:34,01±8,19MPa, 0.gün: 23,76±6,61MPa, 7.gün: 25,28±4,26 MPa). 14. gün sonunda ise başlangıç değerleri ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir ( p>0.05). %10 karbamit peroksit ile ev tipi beyazlatma, kompozit reçinelerin mineye bağlanma dayanım değerlerini etkilememektedir (p>0.05). Dentine bağlanma değerleri ise her iki beyazlatma tipinde de 14. günün sonunda başlangıç değerlerine geri dönerek istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturmamıştır (p>0.05). Kopma yüzeyleri değerlendirildiğinde çoğunlukla adeziv kopma görülmüş ve zamana bağlı kopma yüzeyleri istatistiksel fark göstermemiştir ( p>0.05). Sonuç olarak; minede ofis tipi beyazlatma sonrası kompozit reçinenin bağlanması için 14 gün beklenmesi gerekirken, ev tipi beyazlatmada ise beyazlatmadan hemen sonra kompozit reçine uygulaması yapılabilir. Dentinde ise, her iki beyazlatma yöntemi sonrasındada bekleme süresi 14 gün olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Saruhanoğlu, G. (2012). In vitro evaluation of the effects of different delayed restoration times on microtensile bond strengths following bleaching. İstanbul University, Institute of Health Science, Restorative and Cariology Department. Doktora Tezi. İstanbul.The objective of our study is to investigate the effects of different bleaching methods on microtensile bond strength of composite restorations to enamel and dentin after different delayed restoration times?36 sound extracted human third molars were used in the study. 4 teeth served as control and bleaching was not performed. The remaining teeth were divided into two main groups each having 16 teeth. One group received home bleaching treatments while the other group received office bleaching treatments. After the bleached teeth were stored at 37OC at %100 humidity for 0 (24 hours), 7, 14,21 day time intervals, dentin adhesive and composite resin was applied on bleached enamel and dentin respectively, and the samples were prepared for the microtensile tests. Microtensile bond strength tests were performed using Cuicci machine at 1mm/min speed until failure. The microtensile bond strengths will be recorded in mPa. Data will be analyzed by student t test . The failure sites were evaluated by a streomicroscope. Ofice bleaching with %38 hydrogen peroxide reduced signifacantly the microtensile bond strength of composite resin to enamel (control:34,01±8,19MPa, 0.day: 23,76±6,61MPa, 7.day: 25,28±4,26 MPa). After 14 days when compared with initial means, any significant difference did not reveal ( p>0.05). Home bleaching with %10 carbamide perokside did not effect the microtensile bond strength mean values of composite resin to enamel (p>0.05). On the other hand, at the end of 14 days, at both bleaching methods the microtensile bond strength mean values of composite resin to dentin, came back to its initial values and did not reveal any significanct difference. (p>0.05). When the failure modes were investigated, mostly adhesive failure was detected and any statistical difference was not found. As a result, for enamel after ofice bleaching treatment, the restoration should be delayed for 14 days, while for home bleaching it is unnecessary to delay the bonding procedure of composite resin to enamel. For dentin, following both bleaching methods waiting period before restoration should be 14 days.