Robotik radyocerrahinin intrakranyal uygulamalarında tedavi veriliş doğruluğunun araştırılması
Investigation of accuracy of treatment delivery in Robotic Radiosurgery for intracranial cases
  1. Tez No: 318995
  2. Yazar: CANAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. GÖNÜL KEMİKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Stereotaktik radyocerrahide, 3D konformal radyoterapideki fraksiyon sayıları ve büyüklüklerinin aksine küçük alanlar kullanılarak tümöre 1-5 fraksiyonda yüksek dozlar verilir. CyberKnife tedavilerinde doğru dozun doğru yere verilmesi çok önemlidir. Bu çalışmada MultiPlan TPS'de 6D Skull (kafatası) izleme yöntemi ile hazırlanan planların dozimetrik kontrolü, nokta doz ölçümü ve film dozimetrisi ile yapılmıştır.Nokta doz ölçümü için katı su fantom ile 0,015cc pinpoint iyon odası kullanıldı. İntrakranyal ışınlanan 25 hasta planı TPS'de fantoma aktarıldı. Fantom düzeneğindeki fidüseller izleme yönteminde kullanıldı. İyon odası, izodoz eğrilerinde homojen yüksek doz bölgesine getirildi. Planlar high rezolüsyonda hesaplatıldı. Her bir ölçüm 3 kez tekrarlandı. Ölçülen değerler absorbe doza çevrildi. Ölçüm sonuçları ile TPS verileri karşılaştırıldı. 6D kafatası izleme yöntemiyle tedavi planı yaratmak için CyberKnife kafa fantomu kullanıldı. Film ölçümleri için CyberKnife kafa fantomunun içine yerleştirmek üzere su eşdeğeri mini fantom hazırlandı. Bu fantomun merkezine 3 adet gafkromik film yerleştirildi. Filmde ölçülen ile TPS'de hesaplanan dağılımlar, Gamma indeks metodu kullanılarak karşılaştırıldı.İyon odası ile ölçümlerin %72'sinde (18 plan) ±%3'ten az, %84'nde (21 plan) ±%5'ten az doz farkı bulundu. Gamma indeks metodunda, %50 ve yukarısı izodoz eğrilerinde değerlendirmeyi geçen noktalar analiz edildi. %3-3mm kriterini geçen noktaların ortalaması %94,1 olarak bulundu.Sonuç olarak, 6D kafatası izleme yöntemiyle yapılan tedaviler çok yüksek oranda doğrulanmıştır. İyon odası ile doz verilişinin doğrulanması film dozimetrisi yöntemine göre daha kolay ve hızlı olarak gerçekleştirilebilmektedir. Nokta doz ölçümlerinde iyon odasının konulacağı yere çok dikkat edilmelidir. 6D kafatası izleme veya fidüsel izleme yöntemlerinin doğrulanmasında, her iki yöntemin de hem hasta hem de robotun kalite kontrolü için kullanılabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Stereotactic Radiosurgery, high radiation doses were deliveredto tumors using very small fieldsin 1-5 fractions. It is very important to make sure accuracy of dose and position of given dose in CyberKnife plans. In this study, dosimetric control of CyberKnife plans preparing with 6D Skull tracking method was performed usingion chamber measurement and film dosimetry.For point dose measurements, 0,015cc PinPoint ion chamber and solid-water phantom were used. 25 intracranial plans were transferred onto phantom in MultiPlan TPS. Fiducials placed into phantomwere tracked during irradiation. The ionization chamber was positioned at homogeneous high dose distribution regions. Plans were calculated at high resolution. Each measurement was repeated 3 times. Measured data were converted to absolute doses and compared with those which were obtained from Multiplan TPS. CyberKnife head and neck phantom was used for generating CyberKnife plans with 6D skull tracking method. The small phantom was prepared for film dosimetry. Three Gafchromic EBT2 films were placed at center of this small phantom. Measured dose distributions were compared with TPS data using Gamma Index method.The dose difference was found less than ±3% for 72% (18 plans) and less than ±5% for 84% (21 plans) of all plans with the ionization chamber. 50% and above isodose distributions were evaluated with Gamma Index method. The averages of points passing test were 91,4% according to 3mm-3% criteria.In conclusion, the treatment plans generated with 6D skull tracking method were very highly confirmed. The dose verification of ionization chamber could be carried out more easily and quickly than film dosimetry. Ion chamber should be positioned at homogeneous high dose distribution regions. It has been shown that ion chamber measurement and film dosimetry methods could be used for verification of CyberKnife plans and quality control of robot.