Tavşan korpus kavernozumunda elektriksel alan uyarısı aracılı non-adrenerjik non-kolinerjik gevşeme yanıtları üzerine epoksijenazların etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of epoxygenases on the nanc relaxant responses induced by electrical field stimulation in rabbit corpus cavernosum
  1. Tez No: 319030
  2. Yazar: FATMA İŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada izole tavşan korpus kavernozumunda EAU aracılı NO bağımlı ve bağımsız NANK gevşeme yanıtları üzerine non-spesifik sitokrom P450 enzim inhibitörü mikonazol'ün, spesifik ?-hidroksilaz inhibitörü 17-ODYA'nın ve araşidonik asit metabolitlerinden 14,15-EET, 11,12-EET ve 20-HETE epoksitlerinin etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. 2,5-3 kg. ağırlığında erişkin albino erkek tavşanlardan izole edilen korpus kavernozum dokuları, havalandırılmış ve Krebs solüsyonu içeren organ banyosuna, izometrik kasılmaları kaydetmek için kuvvet transdüserine bağlanarak yerleştirilmiştir. Guanetidin ve atropinli ortamda EAU ile oluşan NANK gevşeme yanıtları ?-konotoksin GVIA uygulanan dokularda tamamen ortadan kalkmıştır. L-NAME bu gevşeme yanıtlarını düşük frekansda (2 Hz) ortadan kaldırırken, yüksek frekanslarda ise (4-32 Hz) azaltmıştır. EAU aracılı NO bağımlı ve bağımsız NANK gevşeme yanıtlarında mikonazol ve 17-ODYA, konsantrasyon bağımlı şekilde artışa neden olmuş, NO bağımlı ve bağımsız gruplar arasında maddelerin etkisi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmamıştır. 14,15-EET, 11,12-EET ve 20-HETE, EAU aracılı NO bağımlı ve bağımsız NANK gevşeme yanıtlarını artırmıştır. NO bağımlı grup, NO bağımsız grup ile karşılaştırıldığında; 11,12-EET uygulanan gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmezken, 14,15-EET'nin oluşturduğu etki bakımından NO bağımlı grupta istatistiksel olarak anlamlı olmayan gevşeme yanıtı artışı saptanmıştır. 20-HETE uygulanan NO bağımlı grup; bağımsız grup ile karşılaştırıldığında düşük konsantrasyonlarda (10-11-10-8M), istatistiksel olarak anlamlı fark oluştuğu tespit edilmiştir. Çalışmada sitokrom P450 mono-oksijenaz inhibitörleri ve epoksitler, fenilefrin ile kastırılmış NO bağımlı ve bağımsız dokularda konsantrasyon bağımlı gevşeme yanıtı oluşturmamıştır.Bu sonuçlar; tavşan korpus kavernosumunda EAU aracılı NO bağımlı ve bağımsız NANK gevşeme yanıtlarına sitokrom P450 mono-oksijenaz inhibitörlerinin ve epoksitlerin katkılarının olduğunu ve etkilerini presinaptik mekanizmayla oluşturduklarını göstermektedir.Bu çalışmada izole tavşan korpus kavernozumunda EAU aracılı NO bağımlı ve bağımsız NANK gevşeme yanıtları üzerine non-spesifik sitokrom P450 enzim inhibitörü mikonazol'ün, spesifik ?-hidroksilaz inhibitörü 17-ODYA'nın ve araşidonik asit metabolitlerinden 14,15-EET, 11,12-EET ve 20-HETE epoksitlerinin etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. 2,5-3 kg. ağırlığında erişkin albino erkek tavşanlardan izole edilen korpus kavernozum dokuları, havalandırılmış ve Krebs solüsyonu içeren organ banyosuna, izometrik kasılmaları kaydetmek için kuvvet transdüserine bağlanarak yerleştirilmiştir. Guanetidin ve atropinli ortamda EAU ile oluşan NANK gevşeme yanıtları ?-konotoksin GVIA uygulanan dokularda tamamen ortadan kalkmıştır. L-NAME bu gevşeme yanıtlarını düşük frekansda (2 Hz) ortadan kaldırırken, yüksek frekanslarda ise (4-32 Hz) azaltmıştır. EAU aracılı NO bağımlı ve bağımsız NANK gevşeme yanıtlarında mikonazol ve 17-ODYA, konsantrasyon bağımlı şekilde artışa neden olmuş, NO bağımlı ve bağımsız gruplar arasında maddelerin etkisi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmamıştır. 14,15-EET, 11,12-EET ve 20-HETE, EAU aracılı NO bağımlı ve bağımsız NANK gevşeme yanıtlarını artırmıştır. NO bağımlı grup, NO bağımsız grup ile karşılaştırıldığında; 11,12-EET uygulanan gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmezken, 14,15-EET'nin oluşturduğu etki bakımından NO bağımlı grupta istatistiksel olarak anlamlı olmayan gevşeme yanıtı artışı saptanmıştır. 20-HETE uygulanan NO bağımlı grup; bağımsız grup ile karşılaştırıldığında düşük konsantrasyonlarda (10-11-10-8M), istatistiksel olarak anlamlı fark oluştuğu tespit edilmiştir. Çalışmada sitokrom P450 mono-oksijenaz inhibitörleri ve epoksitler, fenilefrin ile kastırılmış NO bağımlı ve bağımsız dokularda konsantrasyon bağımlı gevşeme yanıtı oluşturmamıştır.Bu sonuçlar; tavşan korpus kavernosumunda EAU aracılı NO bağımlı ve bağımsız NANK gevşeme yanıtlarına sitokrom P450 mono-oksijenaz inhibitörlerinin ve epoksitlerin katkılarının olduğunu ve etkilerini presinaptik mekanizmayla oluşturduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This aim of this study was to investigate the contributions of non-specific cytochrome P450 epoxygenase inhibitor, miconazole; specific ?-hydroxylase inhibitor, 17-ODYA; the metabolites of arachidonic acid, 14,15-EET, 11,12-EET ve 20-HETE epoxides on EFS mediated NO-dependent and -independent NANC relaxation responses in isolated rabbit corpus cavernosum. Isolated rabbit corpus cavernosum tissues which were obtained from male adult albino rabbits weighing 2,5-3 kg were suspended in organ bath chambers containing aerated Krebs solution to record isometric contractions via force displacement transducers. EFS mediated NANC relaxation responses were completely abolished by ?-conotoxin GVIA in the presence of guanethidine and atropine. However, L-NAME fully abolished EFS induced relaxation responses at the lower frequency (2 Hz), only reduced at higher frequencies (4-32 Hz). Miconazole and 17-ODYA increased both EFS induced NO-dependent and -independent NANC relaxation responses but there was no statistical significant difference between the groups. 14,15-EET, 11,12-EET ve 20-HETE also enhanced the NANC relaxation responses induced by EFS in both groups. There was no significant difference between 11,12-EET applied NO-dependent and -independent groups whereas in 14,15-EET applied NO-dependent relaxation responses were found to be increased insignificantly when compared to -independent. In 20-HETE applied NO-dependent group, statistical significant difference was observed at lower concentrations (10-11?10-8 M) when compared to -independent group. Cytochrome P450 mono-oxygenase inhibitors and epoxides didn?t produce relaxation response on NO-dependent and -independent groups pre-contracted tissues with phenylephrine.These results suggest that cytochrome P450 mono-oxygenase inhibitors and epoxides contribute to EFS mediated NO-dependent and -independent NANC relaxation responses and exert their effects by presynaptic mechanisms.