Küçük hücreli dışı akciğer kanseri gelişimi ile AKT-mTOR-siklind1 gen ekspresyonu arasındaki ilişkinin araştırılması
To investigate the relationship between non small cell lung cancer and AKT-mTOR, cyclin D1 gene expresion
  1. Tez No: 319032
  2. Yazar: MUHAMMET SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.İRFAN TAŞTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Genetics, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akciğer kanseri dünya genelinde her iki cinste de kanser ilişkili ölünlerin başında gelmektedir. Günümüzde akciğer kanseri gelişiminde rol oynayangenler ve iletim yolakları araştırılmaktadır. AKT/mTOR yolağının birçok kanser kanser gelişminde etkili olduğu düşünülmektedir. Bu yolağın eksprese ettiği birçok gen hücre proliferasyonu, metastaz, anjiogenez ve apoptoz direncinde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca bir kaç kanser türünde CCND1 gen ekspresyonunun arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı küçük hücreli dışı akciğer karsinomu gelişiminde AKT, mTOR ve CCND1 genlerinin ekspresyon profilini araştırmaktır. Bu çalışma için Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurulunun izni alınmıştır. Çalışmaya daha önce neoadjuvan tedavi almamış KHDAK (küçük hücreli dışı akciğer kanseri) tanısı olan 44 hasta dahil edilmiştir. Rezeksiyon materyallerindeki (lobektomi ya da pnömonektomi) tümörlü doku ve komşu tümörsüz dokudan örnekler alındı ve laboratuara gönderildi ve hücresel RNA izole edildi. Kantitatif RT-PCR (Gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu) yöntemiyle mRNA ekspresyon seviyeleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the leading cause of cancer related deaths in both genders whole over the world. At the present times pathways and genes play role in lung cancer development are being researched. AKT/mTOR is thought to be efficacious in development of many cancers. It controls the expression of many genes which play important role in cell proliferation, metastasis, resistance to apoptosis and angiogenesis. Futhermore, the increase of CCND1 expression was shown in several cancer types. Aim of this study is to search the expression profile of AKT, mTOR and CCND1 genes which is thought to play role in non small cell lung cancer (NSCLC) development. Gazi University Medical School ethics committee approval was taken for this study. 44 NSCLC patients who didn?t get adjuvant therapy were included. From the resection materials (lobectomy or pneumonectomy) tissue samples from tumor and adjacent normal lung tissue were taken immediately in the theatre room.Total cellular RNA was isolated from tissue samples. The mRNA expression levels of AKT, mTOR and CCND1 genes were measured by quantitative real-time polymerase chain reaction (RT-PCR).