Pulmoner hipertansiyonu olan hastalarda solunum kas kuvveti ve eğitimi
Respiratory muscle strength and training in patients with pulmonary hypertension
- Tez No: 319075
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Pulmoner hipertansiyonda (PHT) inspiratuar kas eğitiminin etkilerini araştıran çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma PHT'u olan hastalarda inspiratuar kas eğitiminin egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyon testi, solunum kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmak için ileriye dönük ve randomize kontrollü olarak planlandı. Çalışmaya klinik olarak stabil 31 PHT olgusu alındı. Bu olgular randomize olarak iki gruba ayrıldı. Eğitim grubu maksimal inspiratuar basınçlarının (MIP) %30-80'ine eşit olan yükleme ile günde 30 dakika, haftada 7 gün uygulanan 6 haftalık eşik yüklemeli inspiratuar kas eğitimi programına alındı. Kontrol grubuna da aynı eğitim uygulaması, en düşük inspiratuar yükleme ile yapıldı (%15 MIP). Tedavi öncesi ve sonrası hastaların solunum fonksiyonları spirometre ile, solunum kas kuvveti ağız basınç ölçüm cihazı ile, periferal kas kuvveti dinamometre ile, fonksiyonel kapasiteleri 6 dakika yürüme testi ile, yaşam kaliteleri Nottingham Sağlık Profili ve St George Solunum Anketi ile, psikososyal durumları Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile, yorgunluk algılamaları Yorgunluk Şiddet ve Etki Ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
There is no study investigating the effects of inspiratory muscle training in patients with pulmonary hypertension (PHT). Therefore, the purpose of this prospective, randomized controlled study was to investigate the effects of inspiratory muscle training on functional exercise capacity, lung function, respiratory muscle strength and quality of life in patients with PHT. Thirty one clinically stable PHT patients were included in this study. These patients were randomly assigned in to two groups. The training group underwent a 6-week threshold IMT program, 30 minutes per day for 5 days per week against a load equivalent to 30-80% of their maximal inspiratory pressures (MIP). The control group performed the same training procedure but with a minimal inspiratory load (15% of MIP). Before and after the treatment, pulmonary function using spirometry, respiratory muscle strength using mouth pressure device, peripheral muscle strength using dynamometer, functional capacity using 6-minute walking test, quality of life using Nottingham Health Profile and St George Respiratory Questionnaire, psychosocial status using Hospital Anxiety and Depression Scale, and fatigue perception using Fatigue Severity and Fatigue Impact Scales were evaulated.