Otojen hamstring tendon grefti ile artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda progresif eksentrik egzersiz eğitiminin erken dönem etkileri
Early effects of progressive eccentric exercise training in anterior cruciate ligament reconstruction with autogene hamstring tendon graft
  1. Tez No: 319074
  2. Yazar: GİZEM İREM KINIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Otojen hamstring tendon (HT) greftiyle ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu (ÖÇB-R) sonrası standart rehabilitasyon programına ek olarak cerrahiden sonra 3. haftada başlanan progresif eksentrik egzersiz eğitiminin etkilerini incelemek için, 33 olgu randomize olarak standart ÖÇB rehabilitasyon programı veya standart ÖÇB programına eklenen progresif eksentrik egzersiz eğitimi gruplarına atandı. Her iki gruba da cerrahi sonrası 3. haftadan başlanarak 12 hafta süreyle standart ÖÇB rehabilitasyon protokolü verildi. Progresif eksentrik egzersiz eğitimi, Monitörize Fonksiyonel Squat Sistem'de oluşturulan protokole göre verildi. Tüm bireylerin kas kuvveti, koordinasyon, propriyosepsiyon, performans, fonksiyonel seviye, günlük yaşam aktiviteleri ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi parametreleri cerrahi öncesi ve tedavi sonrası 16. haftada değerlendirildi. Gruplar arasındaki farklılıklara t testiyle bakıldı. Otojen HT greftiyle ÖÇB-R sonrası standart rehabilitasyon programına progresif eksentrik egzersiz eğitiminin erken dönemde eklenmesiyle kas kuvveti, koordinasyon, propriyosepsiyon ve günlük yaşam aktiviteleri parametrelerinden elde edilen sonuçlar, tek başına standart ÖÇB rehabilitasyon programının sonuçlarına benzerdir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to evaluate the early effects of progressive eccentric exercise training which is added to standard rehabilitation protocol after 3 weeks postoperatively. 33 ACL reconstructed (ACL-R) volunteers with autogene hamstring tendon graft participated randomly in this study. Subjects were randomly delivered to one of two groups. Both groups practiced the same standard ACL rehabilitation protocol from the beginning of postoperative 3rd weeks for 12 weeks. One of the groups trained on Monitorized Functional Squat System for progressive eccentric training. Preoperative and after 16 weeks postoperatively, muscle strength, proprioception, coordination, performance, functional level, activities of daily living and health related quality of life parameters were reevaluated. Student?s t test was used to compare differences in data. It is concluded that addition of progressive eccentric exercise training to standard rehabilitation would have similar results on muscle strength, coordination, proprioception and activities of daily living (p>0.05).