Yeni evreleme sistemi mide kanserinde sağkalımı etkiliyor mu
Does the new staging system for gastric cancer affect survival
- Tez No: 324364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN KILIÇKAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
KIRBIYIK O, Mide kanserinde yeni evreleme sistemi sağkalımı etkiliyor mu? C.Ü.T.F.,İçHastalıkları uzmanlık tezi, Sivas, 2012.Mide kanseri dünyada en sık görülen dördüncü, kansere bağlı ölümlerde ise ikinci sıradadır. Tanı ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemeler evreleme sisteminin değişmesini gerektirir. Biz bu çalışmada American Joint Commite on Cancer (AJCC) tarafından mide kanseri evrelemesi 6 ve 7.nci versiyonlarını karşılaştırdık ve yeni evreleme edisyonunun sağkalım üzerine olan etkisini değerlendirdik. Çalışmada Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Merkezi'ne başvuran mide kanserli hastalar dahil edildi.Hastalara ait patoloji ve radyoloji raporları, hasta karakteristikleri hasta dosyalarından elde edildi.AJCC 6 ve 7.nci edisyonlarına gore yeniden evreleme yapıldı.Çalışmaya 141'i (%79) erkek ve 37'si (%21) kadın toplam 178 hasta alındı.Toplam 80 (%45) olguda yeni versiyon evreleme sistemi ile evre değişimi (shift) olduğu görüldü.Buna göre 5 hasta Evre 1B'den Evre 2A'ya, 2 hasta Evre 2'den Evre 3A'ya, 3 hasta Evre3A'dan Evre 2B'ye, 19 hasta Evre 3A'dan Evre 3B'ye, 30 hasta Evre 3B'den Evre 3C'ye, 1 hasta Evre 4'ten Evre 3A'ya, 3 hasta Evre 4'ten Evre 3B'ye, 17 hasta Evre 4'ten Evre 3C'ye değişim gösterdi.Uzak metastazı olan 58 olgu dışındaki olgularda değişim oranı %67 idi.Tüm hastalar için ortanca izlem süresi 13 ay, ortanca sağ kalım 26 ay idi.
Özet (Çeviri)
KIRBIYIK O, Does the new staging system for gastric cancer affect survival? C.U.F.M., The thesis of Internal Medicine, Sivas, 2012.Gastric cancer is the fourth most common malignancy and the second leading cause of death due to cancer worldwide. Developments of diagnosis and treatment methods need to change staging system. In this study, we compared Sixth and Seventh version of American Joint Commite on Cancer (AJCC) for gastric cancer and evaluated the effects on survival. The study included patients with gastric cancer who were admitted to Cumhuriyet University Faculty of Medicine, Centre of Oncology. The patients? characteristics, pathology and radiology reports were obtained from patient files. According to 6th and 7th edition of AJCC staging, we performed re-staging. We evaluated 178 patients with gastric cancer (141 (79%) male and 37 (21%) female). In 80 (45%) patients, we observed sfihting with the new edition of the staging system. Five patients shifted Stage 2A from Stage 1B, and Stage 3A from Stage 2 for 2 patients, Stage 2B from Stage 3A for 3 patients, Stage 3B from Stage 3A for 19 patients, Stage 3C from Stage 3B for 30 patients, Stage 3A from Stage 4 for 1 patient, Stage 4 from Stage 3B for 3 patients, Stage 3C from Stage 4 for 17 patients. The rate of staging shift was 67% without patients with distant metastasis. In this study, the median follow-up was 13 months and the median survival was 26 months.