Mide kanserinde CD47 ve CD138'in ayrı ayrı ve birlikte pozitifliğinin evre ve invazyonla ilişkisi
The relationship of CD47 and CD138 separate and combat positiveness with stage and invasion in stomach cancer
  1. Tez No: 706456
  2. Yazar: ORHAN ONART
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT KAÇAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Daha önce yapılan farklı çalışmalarda CD 47 ve CD 138'in mide tümörlerinin invazyon derecesiyle ilişkisi gözlenmiş ancak CD 47 ve CD 138'in birlikte bulunduğu herhangi bir çalışma bulunmamıştır. Biz bu çalışmada yapılan çalışmalara ek olarak CD 47 ve CD 138'in birbirlerine olan üstünlüğünü ve birlikte pozitifliğinin mide tümörlerinde invazyon derecesiyle ilişkili olup olmadığını göstermeyi amaçladık. Çalışmada onkoloji kliniğinde mide kanseri tanılı hastaların var olan patoloji preparatlarının kullanılması ve yeniden immün boyama yapılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi patoloji bölümünde 2017-2021 yılları arasında incelenen toplam 99 mide kanseri vakasının gastrektomi rezeksiyon piyeslerinden elde edilen lam preparatların hepsi aynı patolog tarafından yeniden incelendi. Her vaka için immunohistokimyasal inceleme için en uygun lam preparatın bloğundan immunohistokimyasal inceleme amaçlı iki kesit alınarak biri CD47 ve diğeri de CD138 ile boyandı. Bulgular: Çalışmamıza dahil ettiğimiz hastaların medyan yaşı 63 yıl (minimum:23 yıl maksimum: 80 yıl) idi. Cinsiyet dağılımına göre incelendiğinde ise çalışmaya dahil edilen 99 hastanın %20,20'si (n=20) kadın, %79,80'i (n=79) ise erkekti. CD47 ve CD138 boyanma düzeylerinde yaş (p=0,575) ve cinsiyete (p=0,476) göre farklılık yoktu. CD47 ve CD138'in mide kanseri evresi (sırasıyla p=0,308 ve p=0,137) ve invazyon derinliği (sırasıyla p=0,386 ve p=0,603) ile bir ilişkisi yoktu. CD47 ve CD138'in mide kanserinde ekspresyonlarını birbirleriyle karşılaştırdığımızda aralarında anlamlı bir ilişki olmadığını gördük (p=0,850). Erken evre mide kanseri ile ileri evre arasında CD47 ve CD138 düzeyleri arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0,05). Mide kanserinde CD47 ve CD138'in düzeylerinin metastaz ile de bir ilişkisini saptamadık (p>0,05). Metastatik tümörleri değerlendirdiğimizde ise tek organ metastazı olanlarda çoklu organ metastazına göre tümör hücrelerinin CD47 boyanma düzeyinin arttığını (p=0,009), alt grup analizlerini yaptığımızda 2 pozitif(++) (orta) (%16,70 vs. %66,70) ve 3 pozitif (+++) (yüksek) (0 vs. %16,70) boyanma derecesi gözlenen hasta oranının tek organ metastazı bulunan hasta grubunda daha yüksek olduğunu tespit ettik. CD47 ile boyanmanın çoklu organ metastazına kıyasla tek organ metastazında daha fazla olduğunu gözlemledik. CD138 düzeyi ile metastatik tümörler arasında bir ilişki yoktu (p>0,05). Ayrıca evre I ve evre II mide kanserlerinde CD138 boyanma düzeylerinin farklılık gösterdiği (p=0,017), evre I hastalarda (+( (zayıf boyanma) oranının evre II hastalara göre daha yüksek olduğu (%75 vs. %25), buna karşın (+ +) (orta derece boyanma) oranının ise evre II hastalarda daha yüksek (%16,70 vs %45,20) olduğu belirledik. + + + (güçlü boyanma) oranına ve boyanma gözlenmeyen hasta oranlarına göre ise evre I ve evre II arasında farklılık yoktu. Sonuç: Yaptığımız çalışmada CD138 ekspresyonu ile evre, grade ve invazyon derecesi arasında ilişki değerlendirildiğinde yalnızca evre 2 mide kanserinin evre 1 mide kanserine göre boyanma düzeyinde pozitif bir korelasyon gözlenmiş olup diğer evre, invazyon derecesi ve grade düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Çalışmamızda CD47 ekspresyonu ile evre, grade ve invazyon derecesi arasında istatiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Ancak tek organ metastazında çoklu organ metastazına göre CD47 ile boyanma derecesinin daha yüksek olduğunu belirledik. CD47 ile CD138'i birlikte değerlendirdiğimizde boyanma düzeyleri ve boyanma durumları arasında herhangi bir ilişki gözlenmemiştir. CD47 ile ilgili yapılan çalışmaların çoğunda yüksek ekspresyonun ileri evre, tümör progresyonu ve düşük sağkalımla ilişkili olduğu gösterilse de bazı çalışmalarda ekspresyon düzeylerinin primer mide tümör dokusuyla anlamlı bir bağlantısı olmadığı sonucuna varılmıştır. CD47 ve CD138 ile ilgili yapılan çalışmalarda ekspresyon düzeylerinin değişen popülasyon ve kanser tiplerine göre farklı sonuçlara yol açtığı gözlenmiş olup bu markerlerle özellikle de CD47 ile mide kanseri arasındaki ilişkinin tespiti için FISH gibi daha farklı yöntemlerle değerlendirilip doğrulanması, daha fazla ve geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In different previous studies, the relationship of CD 47 and CD 138 with the degree of invasion of gastric tumors was observed, but there was no study in which CD 47 and CD 138 were found together. In addition to the studies performed in this study, we aimed to show the superiority of CD 47 and CD 138 over each other and whether their positivity is associated with the degree of invasion in gastric tumors. In the study, it was planned to use existing pathology preparations and re- immunostaining of patients with gastric cancer in the oncology clinic. Methods: All slide preparations obtained from gastrectomy resection pieces of a total of 99 gastric cancer cases examined in the pathology department of Health Sciences University Bursa Yüksek Ġhtisas Training and Research Hospital between 2017-2021 were re-examined by the same pathologist. For each case, two sections for immunohistochemical examination were taken from the block of the most suitable slide preparation for immunohistochemical examination, and one was stained with CD47 and the other with CD138. Results: The median age of the patients included in our study was 63 years(minimum: 23 years, maximum: 80 years). When analyzed according to gender distribution, 20.20% (n=20) of the 99 patients included in the study were female and 79.80% (n=79) were male. There was no difference in CD47 and CD138 staining levels according to age (p=0.575) and gender (p=0.476). CD47 and CD138 were not associated with gastric cancer stage (p=0.308 and p=0.137, respectively) and depth of invasion (p=0.386 and p=0.603, respectively). When we compared the expressions of CD47 and CD138 in gastric cancer, we found that there was no significant relationship between them (p=0.850). There was no significant difference between CD47 and CD138 levels between early stage gastric cancer and advanced stage(p>0.05). We did not find any relationship between CD47 and CD138 levels and metastasis in gastric cancer (p>0.05). When we evaluated the metastatic tumors, the CD47 staining level of the tumor cells increased compared to the multi-organ metastasis in those with single organ metastasis (p=0.009), when we made the subgroup analysis, 2 positive(++) (moderate)‖ (16.70% vs. 66.70%). ) and 3 positive(+++) (high)‖ (0 vs. 16.70%) staining grade was observed to be higher in the patient group with single organ metastasis. We observed that staining with CD47 is higher in single-organ metastasis compared to multi-organ metastasis. There was no correlation between CD138 level and metastatic tumors (p>0.05). In addition, CD138 staining levels differ in stage I and stage II gastric cancers (p=0.017), the rate of + (weak staining)in stage I patients is higher than in stage II patients (75% vs. 25%), whereas + + (moderate staining) rate was higher in stage II patients (16.70% vs 45.20%). There was no difference between stage I and stage II according to the rate of + + + (strong staining)‖ and the rates of patients without staining. Conclusion: In our study, when the relationship between CD138 expression and stage, grade and degree of invasion was evaluated, a positive correlation was observed only in the staining level of stage 2 gastric cancer compared to stage 1 gastric cancer, and no statistically significant results were obtained in other stage, degree of invasion and grade levels. In our study, no statistically significant results were obtained between CD47 expression and stage, grade and degree of invasion. However, we determined that the degree of staining with CD47 was higher in single organ metastasis than in multi-organ metastasis. When we evaluated CD47 and CD138 together, no correlation was observed between staining levels and staining status. Although most studies on CD47 have shown that high expression is associated with advanced stage, tumor progression, and low survival, some studies have concluded that its expression levels are not significantly associated with primary gastric tumor tissue. In studies on CD47 and CD138, it has been observed that expression levels lead to different results according to varying populations and cancer types, and further and large-scale studies are needed to evaluate and confirm the relationship between these markers and especially CD47 and gastric cancer with different methods such as FISH.