Alkol kullanımına bağlı olmayan yağlı karaciğer (NAYKH)'li hastalarda, anti-oksidanlardan zengin Orta Asya-Rusya geleneksel diyetinin klinik belirtilere ve mitokondrial fonksiyonlara etkisi
Effect of middle asia-russian traditional diet rich from antioxidants on clinical signs and mithocondrial functions in patients with fatty liver disease independent from alcohol consumption (NAFLD)
- Tez No: 319141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı anlamlı alkol kullanmayanlarda görülen, genellikle şişmanlık, diabet, insülin direnci ve kan yağlarındaki yükseklikten kaynaklanan kronik karaciğer hastalığı nedeni ve önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Diyet ve hayat tarzı düzenlemesi, antioksidan ve insülin duyarlılığını artırıcı ajanlardan yararlanılmakla beraber kesinleşmiş bir tedavisi yoktur. Biz Orta Asya ve Rusyada uygulanan geleneksel bir diyet ve yaşam tarzının NAYKH üzerine iyileştirici etkilerini araştırdık.Çalışmaya, 2010?2012 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniğine başvuran, diğer karaciğer hastalıkları dışlandıktan sonra NAYKH tanısı konulan 21-60 yaşlarında (ortalama 45.3) 47 hasta (21 erkek, 26 kadın) alındı. OMÜ Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan ve hastalardan yazılı onam alındı.Hastalar 21 gün antioksidan gıdalardan zengin, düşük kalorili, (elma, greyfurt, yeşilçay, yoğurt, patates hariç çiğ ve yağsız tuzsuz pişmiş tüm sebzeler), tam tahıllı ya da kepekli diyet ve hafif egzersiz programına alındı. Diyetin 16-18. günlerinde yalnız greyfurt suyu ve elma ve 18. günü akşamı bir defada 250ml. zeytinyağı içirildi. Diyetten önce ve sonra kilo, VKİ, bel-kalça çevresi ve oran, USG ile karaciğer boyutu ve hepatosteatoz derecesi, AKŞ, AST, ALT, GGT, ALP, T.Kolestrol, LDL, TG, HDL, Alb, Ürik asit ve bir lipit peroksidasyon ürünü olan MDA (Malondialdehit)'ya düzeyi araştırıldı. HDL ve Alb hariç hepsinde istatiksel anlamlı azalma saptandı. MDA ve diğer parametreler arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı.Orta Asya ve Rusyada uygulanan geleneksel diyet ve yaşam tarzı düzenlemesinin NAYKH ve metabolik parametreler üzerine iyileştirici etkilerini gösterdik. Çalışmamızın kısa süreli olması kompliyans için güçlü bir özelliğidir. Bununla beraber kontrollü ve daha çok katılımlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Non-alcholic fatty liver disease (NAFLD), seen among people who don?t consume alcohol and that derived usually from obesity, diabetes mellitus, insulin resistance and high levels of serum lipid parameters, is a cause of chronic liver disease and a crucial community-health issue. Regulating diet and lifestyle with antioxidants and agents increasing insulin sensitivity may be beneficial, however there is no current definitive treatment choice. In this study; we examined the therapeutic effects of a traditional diet and lifestyle used in Middle Asia and Russia.This study included 47 (21 male, 26 female) patients, with age range between 21 and 60 years (mean age 45.3 years), who referred to Ondokuzmayis University Medical Faculty Hospital Gastroenterology Outpatient Clinic and diagnosed as NAFLD, after the exclusion of other liver diaseases, between 2010 and 2012. A written informed consent was taken from patients and ethical committee.Patients underwent a 21-day diet program, rich from antioxidant food, with low calorie (apple, grapefruit, gren tea, yoghurt, patato were excluded and all vegetables uncooked and also cooked fat-free and salt-free) and consisted of whole cereal or wheat diet and also they were included in a mild exercise program. They were given only grapefruit juice and apple on days between 16 and 18 and on the 18th evening, they were drunk 250 mL olive oil at once. Weight, BMI, waist-hip circumference and ratio, liver size and degree of hepatosteatosis by ultrasonography, serum fasting glucose, AST, ALT, GGT, ALP, total cholesterol, LDL, triglyceride, HDL, albumin, creatinin, uric acid and the level of MDA (malondialdehyde), a product of lipid peroxidation, were examined. Except for HDL, creatinin and albumin; all parameters had decrease patern that were statistically significant. There were no statistically significant relationship between MDA and the other parameters.We showed the therapeutic effects of the setting of diet and lifestyle carried out in Middle Asia and Russia on NAFLD and metabolic parameters. The short duration of the study is a powerful characteristic for the compliance. However; controlled studies with large participation are required.