Tek ve birden fazla epizod geçirmiş major depresif bozukluk hastalarında malondialdehit, protein oksidasyonu, total antioksidan kapasite ve paraoksonaz düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of malondialdehyde, protein oxidation, total antioxidant capacity and paraoxonase levels in patients with major depressive disorder single episode and more than one episode
- Tez No: 319142
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RIFAT ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; remisyondaki major depresyon hastalarının sağlıklı kontrollere göre malondialdehit, protein oksidasyonu, total antioksidan kapasite ve paraoksonaz düzeylerinde farklılık olup olmadığının ve bunun geçirilmiş atak sayısı ile ilişkisinin incelenmesidir.Gereç ve yöntem: Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran ve DSM-IV tanı ölçütlerine göre tek depresif epizod geçirmiş olup şu an remisyon halinde olan 25 hasta, birden çok epizod geçirmiş olup şu an remisyonda olan 25 hasta ve bu hasta gruplarıyla yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 25 kişilik sağlıklı kontrol grubu ile yapılmıştır. Hastalar SCID-I, Hamilton Depresyonu Derecelendirme Ölçeği (HAM-D) ve İntihar Davranış Ölçeği (İDÖ) ile değerlendirilmiştir. Gruplar malondialdehit, protein oksidasyonu, total antioksidan kapasite ve paraoksonaz düzeyleri yönünden karşılaştırılmıştır.Bulgular: Çok epizod geçirmiş hasta grubunun malondialdehit düzeyleri, tek epizod geçirmiş hasta grubu ve kontrol grubuna göre yüksek tespit edildi. Protein oksidasyonu yönünden tek ve çok epizod geçirmiş hasta gruplarında, kontrol grubuna göre daha yüksek değerler tespit edildi, hasta grupları arasında anlamlı farklılık yoktu. Çok epizod geçirmiş hasta grubunda total antioksidan kapasite düzeyleri kontrol grubuna göre düşük olarak tespit edildi. Tek epizod geçirmiş hasta grubu ile diğer iki grup arasında ise total antioksidan kapasite açısından anlamlı farklılık bulunmadı. Paraoksonaz düzeyleri yönünden ise gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Tüm oksidatif stres parametreleri içinde iki hasta grubu arasında anlamlı farklılık sadece malondialdehit düzeylerinde saptandı.Depresif epizod sayısı ile, oksidatif stres parametrelerinden sadece malondialdehit düzeyleri tüm hastalar analize dahil edildiğinde orta derecede korelasyon gösterdi. Ancak sadece çok epizod geçiren hastalar analiz edildiğinde korelasyon bulunmadı. Oksidatif stres parametreleri ile İDÖ ve HAM-D skorları arasında anlamlı korelasyon bulunmadı.Sonuç: Sonuçlarımız, lipit peroksidasyon artışının ve total antioksidan kapasitedeki azalmanın birden çok epizod geçirmeyle, protein oksidasyonundaki artışın genel olarak en az bir depresif epizod geçirmiş olmayla ilişkili olduğu şeklinde yorumlanabilir. Bu sonuçlar, depresyondaki oksidatif stres artışının remisyon dönemlerinde de devam ettiğini göstermektedir. Buna karşın, bu değişikliğin neden mi yoksa sonuç mu olduğu net değildir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is evaluating malondialdehyde, protein oxidation, total antioxidant capacity and paraoxonase levels in the patients with major depressive disorder in remission according to healthy subjects. Also the association between these parameters with previous episode number is evaluated.Material and methods: According to DSM-IV diagnosis criterias, 25 patients with remitted depression who had a single depressive episode, 25 patients with remitted depression who had a two or more depressive episodes and 25 healthy subjects selected as suitable with regard to age and gender enrolled in this study at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Psychiatry Clinic. The patients evaluated with SCID-I, Hamilton Depression Rating Scala (HAM-D) and Suicide Behavior Questionnaire. All groups was compared according to their malondialdehyde, protein oxidation, total antioxidant capacity and paraoxonase levelsResults: We found higher malondialdehyde levels at the patient group who had two or more depressive episodes in comparison with the patient group who had single depressive episode and control group. At the patient groups who had two or more depressive episodes had higher protein oxidation levels in comparison to control group, there was no significant difference between the patient groups. We found lower total antioxidant capacity levels at the patient group who had two or more depressive episodes in comparison to control group. There was no significant difference between the patient group who had a single depressive episode and the other groups. There was no significant difference between the groups at paraoxonase levels. Among all of the oxidative stress parameters, significant differences between both of the patient groups were found only in malondialdehyde levels.From oxidative stress parameters, only malondialdeyde levels were found moderately corelated with previous depressive episode number in all patients. But we couldn?t find any correlation between malondialdeyde levels with previous depressive episode number in two or more depressive episode group. Also we couldn?t find any correlation between oxidative stress parameters with Suicide Behavior Questionnaire scores and HAM-D scores.Conclusion: Our results reveal that increase in the lipid peroxidation and decrease in the total antioxidant capacity are associated with multiple episodes. On the other hand increase in the protein oxidation is associated with at least one episode of depression. These results show that increase in oxidative stres also continue in the remission period of depression. However, it is not clear that whether this difference is a cause or a result.