Abdominal aort anevrizma tamirinde açık cerrahi ve endovasküler stent greft onarım yöntemlerinin erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of early-term results of open surgery and endovascular stent graft repair methods in abdominal aort aneurysm repair
- Tez No: 604823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, abdominal aort anevrizma tanısı konmuş olup elektif olarak uygulanan açık cerrahi onarım ve endovasküler stent greft onarım yapılmış olan hastalarımızda erken dönem mortalite ve morbiditeye etki eden faktörleri, ve iki tedavi yönteminin erken dönem sonuçlarının değerlendirilmesidir. Çalışma planı: Çalışmamızda Ocak 2009 – Haziran 2012 tarihleri arasında ardışık olarak infrarenal abdominal aort anevrizması (anevrizma çapı>5.5 cm.) tanısı ile elektif olarak EVAR ve açık cerrahi onarım uygulanmış toplam 73 hasta retrospektif olarak incelendi. Olguların ortalama yaşları 66.56±8.42'dir. 9'u (%12.3) kadın, 64'ü (%87.7) erkektir. Hastalar preoperative olarak BT ve konvansiyonel anjiyografi ile değerlendirildi. Hastaların preoperatif risk faktörleri, erken dönem mortalite oranları, kan transfüzyon ihtiyaçları, mekanik ventilator destek süreleri, postoperatif komplikasyonları, yoğun bakım takip ve hastane kalış süreleri kaydedildi. Bulgular: 73 hastanın 40'ına (%54.8) açık cerrahi onarım uygulanırken, 33 (%45.2) hastaya endovasküler stent greft yöntemi uygulanmıştır. İki tedavi arası komorbidite faktörleri incelendiğinde olgularda KAH, DM, KOAH, KBH, PAH, HT ve EF (sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu) %35 altında olma oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktaydı (p>0.05). ilk 30 günlük mortalite oranlarına bakıldığında açık cerrahide 40 hastadan 3'ünde (%7.5) ölüm olurken, EVAR grubunda ise 33 hastada sadece birinde (%3) ölüm gerçekleşmiştir ve mortalite oranları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). EVAR uygulanan hastalarda kan transfüzyon ihtiyacı, yoğun bakım ve hastane yatış süreleri, mekanik ventilasyon süresi ve enfeksiyon gelişim oranları açısından açık cerrahi yöntemle kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Background: In this study, we aimed to assess early term risk factors on morbidity and mortality of open repair and endovascular graft stent repair (EVAR) done for abdominal aortic aneurysm treatment and to compare the early term mortality and morbidity rates of two treatment modalities. Material and Method: Between January 2009 and June 2012, 73 patients who underwent conventional surgical repair or EVAR due to AAA under elective conditions in our clinic were analyzed retrospectively. Mean age was 66.56±8.42. There were 64 men (%87.7) and 9 women (%12.3). All patients are evaluated with CT and conventional angiography. Preoperative risk factors, the ratio of early mortality, loss of blood, requirement of transfusion, duration of mechanical ventilation, postoperative complications, the length of stay in the intensive care unit (ICU), the length of hospital stay were recorded. Results: Of those 73 patients, 40 underwent conventional surgery and 33 underwent EVAR. There were no significant differences in terms of preoperative co-existing diseases when two treatment modality groups compared (p>0.05). In open surgery group, 30 day mortality rate was %7.5 (3/40) which was higher but not significantly different than 30 day mortality rate of EVAR %3 (1/33) (p>0.05). The mean duration of mechanical ventilation, the mean time of ICU stay, the mean time of hospital stay were significantly lower in the EVAR group, compared to open surgery group. In terms of postoperative complications, pneumonia was significantly higher in open surgery group compared to EVAR group (p0.05). Conclusion: EVAR may be a more effective treatment modality for the treatment of AAA with less morbidity and mortality rates compared to open repair for the patients who are elderly and are at high-risk for surgery and those who are anatomically suitable.