Erkek futboltenisi milli takım sporcularının teknik analizleri ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Technical analysis and determination of morphological properties of male Footballtennis national team players
- Tez No: 319176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANİ AGOPYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, erkek futboltenisi milli takımlarının teknik analizleri ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına 2010 yılı IX. Erkekler Futboltenisi Dünya Şampiyonası'nda ilk sekizde yer alan ülkelerin, üç farklı kategorilerindeki (tekli:8, ikili:16, üçlü:24), 48 erkek (18-33 yaş) sporcusu alınmıştır.Katılımcıların antropometrik ölçümleri (uzunluk, çevre, genişlik, deri kıvrım kalınlığı) ve kalça eklem hareket genişlikleri (fleksiyon, abdüksiyon) alınmıştır. İlk sekizde yer alan ülkelerin toplam 75 maçları (grup:36, ikinci tur:18, çeyrek final:12, yarı final:6, final:3) video kamera ile kaydedilmiş ve izlenerek, teknik elementler (servis, pas, top karşılama, smaç, blok) bilgisayara aktarılıp analiz edilmiştir.Araştırmanın bulguları incelendiğinde; futboltenisi milli takım sporcularının beden kitle indeksinin (BKI) normal değerlerde, cormıque indeks (CI) değerlendirmelerine göre uzun alt taraf özelliklerine sahip ve somatotip profillerinin de santral tipte (3.8-4.1-3) oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been made for technical analysis and for determination of morphological properties of male footballtennis national team players. 48 male players (age between 18 and 33) in 3 different categories (single: 8, double: 16, triple: 24) from countries which are placed in the first eight countries in 2010 IX. Men Footballtennis World Championship were taken under the scope of the study. The anthropometric measurements of the participants (length, circumference, breadth, skinfold thickness) and hip joint movement widths (flexion, abduction) were taken. 75 matches of the countries which are placed in the first eight were recorded by camera (group: 36, second tour: 18, quarter final: 12, semi final: 6, final:3) and the technical elements (service, pass, ball reception, dunk and block) were transferred to the computer for analysis.