Futbol, atletizm, kort tenisi, güreş ve yüzme branşlarındaki amatör sporcularda bazı motorik ve fiziksel özelliklerin karşılaştırılması
Comparison of some motoric and physical characteristics of amateur athletes in football, athletics, court tennis, wrestling, and swimming branches
- Tez No: 820580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı futbol, atletizm, kort tenisi, güreş ve yüzme branşlarındaki amatör sporcularda bazı motorik ve fiziksel özelliklerin karşılaştırılmasıdır. Çalışma Samsun ilinde yaşları 10 ile 12 arasında değişen katılan atletizm, futbol, tenis, yüzme ve güreş branşlarında 3 ile 4 yıl arasın da spor özgeçmişi olan 125 çocuğun bazı motor performans ölçümlerini kapsamaktadır. İstatistiksel işlemlerde ikili karşılaştırmalar t-testi ve çoklu karşılaştırmalar varyans analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi ile belirlenmiştir. Çalışmaya katılan çocukların yaşlarına göre karşılaştırmada vücut ağılıkları ve boy uzunlukları birbirinden farklı olması anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare some motoric and physical characteristics of amateur athletes in football, athletics, court tennis, wrestling and swimming branches. The study includes some motor performance measurements of 125 children aged between 10 and 12, who participated in athletics, football, tennis, swimming, and wrestling branches between 3 and 4 years in Samsun province. Paired comparisons in statistical operations were determined by t-test and multiple comparisons were determined by analysis of variance and Tukey multiple comparison test. In the comparison of the children participating in the study according to their ages, it was found significant that their body weights and heights were different from each other (p0.05).