Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarında ekokardiyografik olarak elde edilen hemodinamik parametrelerin yaşam kalitesi, morbidite ve mortalite ile ilişkisi
Relationship between hemodynamic parameters obtained by echocardiography and quality of life, morbidity, and mortality in patients with heart failure with preserved ejection fraction
  1. Tez No: 942281
  2. Yazar: ESRA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BARUTÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışma, korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (KefKY) hastalarında ekokardiyografik hemodinamik ve deformasyonel parametrelerin yaşam kalitesi, biyobelirteçler ve klinik sonlanımlarla ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: HFA-PEFF algoritmasına göre KefKY tanısı alan ve dışlama kriterlerini karşılamayan 50 hasta 12 ay boyunca takip edildi. Yaşam kalitesi, Türkçe geçerliği sağlanmış KCCQ-12 anketiyle, NT-proBNP düzeyleri düzenli aralıklarla ölçüldü. Ekokardiyografide EF, GLS, LAVİ, E/e' gibi klasik parametrelerin yanında speckle tracking yöntemiyle twist ve untwist parametreleri incelendi. Klinik sonlanımlar olarak ölüm ve majör kardiyovasküler olaylar (MACE) kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Background: This study aimed to evaluate the relationship between echocardiographically derived hemodynamic and deformation parameters and quality of life, biomarkers, and clinical outcomes in patients with heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF). Methods: Fifty patients diagnosed with HFpEF according to the HFA-PEFF diagnostic algorithm who met the inclusion criteria were followed for 12 months. Quality of life was assessed using the Turkish-validated KCCQ-12 questionnaire, and NT-proBNP levels were measured at regular intervals. Echocardiographic assessments included conventional parameters such as EF, GLS, LAVI, and E/e', as well as twist and untwist parameters evaluated by speckle tracking echocardiography. Clinical outcomes included all-cause mortality and major adverse cardiovascular events (MACE).