Pompalı koroner arter baypaslar, kros klempli-kros klempsiz operasyonlar
On-pump coronary artery bypass surgery, aortis cross clamping versus empty-beating heart
  1. Tez No: 319181
  2. Yazar: İBRAHİM TÜRKÜCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVİT SABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kardiyopulmoner baypas ile iki farklı yöntemle de koroner baypas yapılabilmektedir. Kros klempli yöntem, aorta klemplenerek global myokard iskemisi oluşturulmakta kalp kardiyoplejik koruma altında durdurulup bypaslar hareketsiz ortamda yapılabilmektedir. Diğer yöntemde ise aorta klemp konulmamakta, koroner arterler tek tek klemplenmekte kısa süreli bölgesel iskemiler yaratılarak kalbin çalışmasına izin verilmekte ve stabilizatör yardımıyla baypaslar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery bypass surgery with the aid of cardiopulmonary bypass circuit can be performed in two different ways. In aortic cross-clamping method, aorta is cross-clamped, global myocardial ischemia is maintained and the anastomoses are performed with the protection of the arrested myocardium with cardioplegic solutions on a silent non-beating heart. In empty-beating heart method, aorta is not cross-clamped and the distal anastomoses are performed with the aid of a stabilizatör on the beating heart under cardiopulmonary bypass. The coronary arteries are selectively occluded and regional ischemia is performed.