Erzincan yöresi sera potansiyeli ve yöre koşullarınauygun güneş serası tasarımı
Erzincan region greenhouse potential and solar greenhouse design suitable for local conditions
- Tez No: 600270
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP YAĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapılan bu araştırmayla Erzincan ili mevcut sera varlığı incelenmiş, seracılık yapan işletme sahipleri ile anket çalışması yapılmış, Erzincan ilinin mevcut sera durumu irdelenmiş, sorunlar belirlenmiş ve yöre için uygun bir güneş serası planlanması yapılmıştır. Yörede dikkat çeken en önemli sorun seraların ısıtma sistemine sahip olmayışıdır. Isıtma giderlerinin yüksek olmasından dolayı sera işletme sahipleri seraları ısıtamamaktadırlar. Bu nedenle yılın büyük bir bölümünde üretim yapılamamaktadır. Yörede güneş radyasyon miktarı ve güneşlenme süreleri değerlendirildiğinde, güneş enerjisinden yararlanılması öncelikle düşünülmelidir. Bu amaçla yörede güneş tarlaları da oluşturulmuştur. Erzincan yöresinde seraların ısıtılmasında güneş enerjisinden önemli ölçüde yararlanılması gerekir. Yöredeki seracılık potansiyeli göz önünde bulundurularak yöre koşullarına uygun güneş enerjisinden pasif olarak yararlanabilecek bir güneş serası planlanması ve tasarımı yapılarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research carried out, the existing greenhouse presence of Erzincan province was examined, survey work was conducted with the owners of greenhouses culvitation, the current greenhouse situation of Erzincan province was examined, problems were identified and a appropriate solar greenhouse planning for the region was made. The most important problem that attracts attention in the region is that greenhouses do not have heating system. Greenhouse operators do not heat greenhouses due to high heating costs.Therefore, production cannot be made for most of the year. When the amount of solar radiation and sunbathing times are evaluated in the region, the use of solar energy should be considered first. For this purpose, sun fields were also created in the region. Solar energy should be utilized significantly in heating greenhouses in Erzincan region. Considering the potential of greenhouse in the region, it has been proposed by planning and designing a solar greenhouse that can passively benefit from solar energy in accordance with local conditions.