Koroner arterleri ektazik ve non ektazik olan hasta gruplarında, kritik ve nonkritik koroner arter hastalığı varlığında, aortanın elastik parametreleri [Aortik Distensibilite (AD) ve Aortik Strain (AS)] ve aorta propagasyon velositesinin araştırılması
Investigation of aortic elastic parameters [Aortic Distensibility (AD) and Aortic Strain (AS)] and aorta propagation velocity in the coronary ectasia patients with or without critical coronary artery disease
  1. Tez No: 319208
  2. Yazar: EDHEM DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve amaç: Koroner arter ektazisi (KAE), koroner arterlerde tıkayıcı darlık oluşturmadan göğüs ağrısı yapan sebeplerden birisidir. Hastalığın oluşumunda, % 50 oranında ateroskleroz, % 20?30 konjenital nedenler, % 10?20 ise enflamasyon veya kollajen doku hastalıkları sorumlu tutulmaktadır. Ateroskleroz ile sık birlikteliği nedeniyle ektazili kritik ve non kritik koroner hastalığı olan hastalarda aortik sertlik (AS), aortik distensibilite (AD) ve aorta propagasyon hızı (APV) araştırıldı.Materyal ve metot: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na anginal yakınmayla başvurup koroner anjiyografi yapılan hastalardan koroner arter ektazisi olan hastalar tespit edildi. Ektazik olup koroner arter darlığı %50 olan 49 adet hasta ve herhangi bir koroner arter hastalığı olmayan 47 adet hasta toplandı.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Coronary artery ectasia (CAE) causes chest pain in the absence of obstructive coronary artery stenosis. Mechanisms of coronary ectasia development includes atherosclerosis by 50%, congenital causes by 20-30%, inflammation or connective tissue diseases by10-20%. We aimed to investigate aortic stiffness (AS), aortic distensibility (AD) and aortic propagation velocity (APV) in coronary ectasia patients with either critical or noncritical coronary artery disease.Material and methods: The patients who underwent coronary angiography with anginal complaints at our institution were included in the study. 49 coronary ectasia patients with critical coronary artery stenosis of > 50%, 49 coronary ectasia patients with non critical coronary artery stenosis of < 50% and 47 patients with normal coronary arteries were included in the study. Age, gender, weight, height, and biochemical parameters were noted and echocardiographic AS, AD, APV measurements were made.