Kalp kapak operasyonu yapılan hastalarda koroner arter hastalığı sıklığının araştırılması
The evoluatin of frequency of coronary artery disease in patients that have valvuler operation
- Tez No: 336707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYTURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda retrospekif olarak ciddi kalp kapak hastalığı nedeniyle opere edilmiş olan hastalardaki eşlik eden koroner arter hastalığı sıklığını araştırdık. Alt grup olarak kapak patolojisi tiplerine göre koroner arter hastalıgı sıklığı arasında fark var mı araştırdık. YÖNTEMLER :Çalışmaya 56?sı kadın(%53,8), 48?i erkek(%46,2) olmak üzere 104 tane kalp kapak ameliyatı olmuş hasta alındı. Sadece tek bir kalp kapağından ameliyat olmuş hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar; ciddi mitral darlığı , ciddi mitral yetmezliği, ciddi aort darlığı, ciddi aort yetmezliği nedeni ile protez kapak replasmanı yapılmış hastalar olarak 4 grup halinde incelendi. Hastaların, tüm epikardiyal koroner arterlerinde (yan dallar dahil) anjiografik olarak plak, kenar düzensizliği, ektazi ve yavaş akımı yok ise koroner arterleri normal, yukarıda sayılan durumların en az birinin varlığında koroner arter hastalığı olarak değerlendirildi. Koroner arter hastalığı tanısı alan ve en az bir koroner arterinde ?%50 darlık saptanması ise tıkayıcı koroner arter hastalığı olarak değerlendirildi. En az bir koroner arterinde < %50 darlık saptananlar ise tıkayıcı olmayan koroner arter hastalığı olarak değerlendirildi. Koroner arter hastalığının yaygınlığını değerlendirmek için Gensini skorlaması kullanıldı. KAH risk faktörleri olarak yaş, DM, HT, sigara içme öyküsü ve LDL değeri her hasta için kaydedildi. Ciddi mitral stenoz nedeni ile MVR yapılmış hastalar grubu ile ciddi aort darlığı nedeni ile AVR yapılmış hastalar grubu KAH varlığı açısından karşılaştırıldı. Ciddi mitral yetmezlik nedeni ile MVR yapılmış hastalar grubu ile ciddi aort yetmezliği nedeni ile AVR yapılmış hastalar grubu KAH varlığı açısından karşılaştırıldı. BULGULAR: Ciddi mitral stenoz nedeni ile MVR yapılmış 32 hasta (%30,8) , ciddi mitral yetmezlik nedeni ile MVR yapılmış 36 hasta (%34,6), ciddi aort darlığı nedeni ile AVR yapılmış 28 hasta (%26,9) , ciddi aort yetmezliği nedeni ile AVR yapılmış 8 hasta (%7,7) saptandı. Mitral darlıklı hastaların %40,6? sında, aort darlıklı hastaların %60,7?sinde KAH saptandı. Mitral yetmezlikli hastaların %52,8?inde, aort yetmezlikli hastaların %50?sinde KAH saptandı. SONUÇLAR: MD ile AD grupları KAH varlığı açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadi. Ancak bu iki grup hasta koroner arter hastalğının yayğınlığı bakımından karşılaştırıldığında Gensini skorları arasında anlamlı farklılık olduğu gözlendi (4,18±10,94 karşı 15,21±32,93, p=0.021). MY ile AY grupları KAH varlığı açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. MD, MY, AY gruplarında KAH yaygınlığı da (Gensini skoru) benzer oranda bulundu. DM, HT, sigara içme ve LDL değeri ile tıkayıcı koroner arter hastalığı arasında kurulan çok değişkenli denklem ile KAH ile en ilişkili DM , sonra sigara içme , sonra da LDL değeri olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study wree investigated retrospectively the frequency of coronary heart disease in patients who had been operated due to severe valvular heart disease. In subgroup we also investigated if there is a difference the frequency of coronary artery disease, according to the type of valve pathology. METHOD: In this study we included a total of 104 patients including 56 women (53.8% ), 48 men(46.2%) who have had heart valve surgery. We included patients who have had surgery only a single valve . We examined patients into four groups who have had prosthetic valve replacement due to severe mitral stenosis (MS), severe mitral regurgitation (MR), severe aortic regurtgitation (AR) , severe aortic stenosis (AS). If there is no plaque, irregularity, ectasia and slow flow in all epicardial coronary arteries (including side branches) were considered normal , If at least one of the above were exist, those were considered as coronary artery disease. Significant coronary artery disease defined as more than 50 % stenosis at least in one coronary artery, non significant coronary artery disease defined as less than 50% stenosis at least in one coronary artery. We used Gensini score in order to assess the severity of coronary artery disease. Patients with severe mitral stenosis who underwent MVR and patients with aortic stenosis who underwent AVR compared between each other in terms of the significance of coronary artery disease. Also patients with severe mitral regurgitation who undewent MVR and patients with severe aortic regurgitation compared in terms of coronary artery disaese. RESULTS: 32 patients who underwent MVR due to mitral stenosis (30.8%), 36 (34.6%) patients who underwent AVR due to severe aortic stenosis, 28 (26.9%) patients who underwent MVR due to severe mitral regujitation, 8 (7.7%) patients who underwent AVR due to severe aortic regurjitation were assesed. Coronary artery disease was detected in 40.6% patients with mitral stenosis and 60.7% patients with aortic stenosis. Also coronary artery disease was detected in 52.6% patients with severe mitral regurjitation, 50% patients with severe aortic regurjitation DISCUSSION: There was no signficiant difference between MS and AS groups in terms of coronary artery disease frequency. However, AS group had significantly higher Gensini score compare to MS group (4,18±10,94 karşı 15,21±32,93, p=0.021). There was no signficiant difference between MR and AR groups in terms of coronary artery disease frequency. CAD disease severity (Gensini score) were found smilar in MS, AR, MR. groups In a multivariate analyses in terms of CAD predictors, the most significant risk factor was DM following smoking and LDL.