Kistik fibrozis dışı bronşektazi hastalarında DNA hasarı ve oksidatif metabolizmanın değerlendirilmesi
Assessment of total oxidative metabolism and DNA damage in children with non-cystic fibrosis bronchiectasis
  1. Tez No: 319213
  2. Yazar: HASAN KABAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN DOST ZEYREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Kistik Fibrozis Dışı Bronşektazili çocuklarda DNA hasarı, total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksinin (OSİ) birlikte çalışılması ve aralarındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı.Yöntem: Çalışmaya yaş ortalaması 10.4 ± 3.27 yaş olan 45 kistik fibrozis dışı bronşektazi hastası ve yaş ortalaması 9,36 ± 3,65 olan 36 sağlıklı çocuk alındı. Çocuklara ve ailelerine sosyo - demografik özelliklerini inceleyen anket uygulandı. Kontrol grubu aynı yaştaki ve sosyo - demografik durumları hasta grubuyla uyumlu çocuklardan seçildi. DNA hasar tayini, Comet Assay (alkali mononükleer hücre elektroforezi) yöntemi ile tazeheparinize kandan çalışıldı. Periferik venöz kandan TOS ve TAS Ö. Erel yöntemi ile çalışıldı ve OSİ değerleri hesaplandı. İstatistiksel analizler SPSS 11,5 kullanılarak yapıldı. p değerinin
Özet (Çeviri)
Objective: At this study, it is aimed to reseach DNA damage, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) in children with non-cystic fibrosis bronchiectasis.Methods : 45 patients with non-cystic fibrosis bronchiectasis with mean age of 10.4 ± 3.27 years and 36 healthy children with mean age of 9,36 ± 3,65 were included in this study. Questionnaire about socio - demographic characteristics was administered to children and their families. The control group of the same age and socio - demographic conditions compatible with the patient group was selected from children. Determination of DNA damage was studied in fresh heparinized blood by the Comet Assay (mononuclear cell alkaline electrophoresis) method. Peripheral venous blood TOS and TAS were measured by Ö Erelmethod and OSI values were calculated. Statistical analysis was performed using SPSS 11.5. A p value