Erken evre serviks kanserinde preoperatif manyetik rezonans görüntüleme bulgularının postoperatif sonuçlarla karşılaştırılması
The comparison of preoprative magnetic resonance imaging results with postoperative pathologic results in early stage cervical cancer
- Tez No: 319253
- Danışmanlar: PROF. DR. PETEK BALKANLI KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dünyada meme kanserinden sonra kadınlarda ikinci sıklıkta saptanan malign neoplazm serviks kanseridir. Bu nedenle serviks kanserinin tanı ve tadavisi her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Manyetik rezonans ile serviks kanserinin evrelemesinde tümör boyutu, parametrium invazyonu, pelvik duvar ve komşu organlar ile uzak metastazların değerlendirilmesi önemlidir. Serviks kanserinin evrelemesinde ve tedavinin yönlenmesinde en önemli parametre parametrial tutulumdur. Günümüzde parametrial tutulumu olan ve olmayan hastalara yaklaşım merkezlere göre değişse de genel olarak tedavinin cerrahi mi yoksa radyoterapi mi olacağını parametrial tutulum göstermektedir. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada ise erken evre serviks kanseri incelemeleri manyetik rezonans görüntüleme yöntemiyle yapılan hastaların, operasyon sonrasındaki histopatolojik sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamızda 01 Temmuz 2006 ? 19 Ağustos 2011 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde tanısı konmuş, cerrahi tedavisi yapılmış olan ve preoperatif görüntülemelerine ulaşılabilen 30 hastanın onkoloji dosyaları retrospektif olarak taranmıştır.Çalışmaya alınan 30 hastanın MRG ile evrelemesinde 9 hasta evre IBI, 2 hasta evre IBII, 7 hasta evre IIA, 4 hasta evre IA ve 8 hasta evre IIB olarak izlenmiştir. Genel toplama bakıldığında 30 hastadan klinik evreleme 7 tanesini doğru evrelemişken MRG ile 20 hasta doğru evrelenmiştir. Çalışmamızda 17 hastanın tümör çapı 4 cm'den küçük, 13 hastanın ise 4 cm'den büyük saptanmıştır. Ancak tümör çapı 4 cm'den küçük olan hastaların MRG incelemesinde 8 hastanın tümör boyutu patolojik boyut ile uyumlu ,9'u ise uyumsuz saptanmıştır. Çalışmamıza alınan 30 hastanın 20 tanesinde patolojik değerlendirme ile servikal ring tutulumu saptanmış, 10 hastada tutulum saptanmamıştır. Patolojide tutulum izlenen 20 hastanın 13 tanesinde MRG'de servikal ring tutulumu göstermiştir. Servikal tutulumu olmayan 10 hastanın 6 tanesinde MRG'de de tutulum saptanmamıştır.Çalışmamızda 11 hastada parametrial tutulum saptanmış 19 hastada saptanmamıştır. Manyetik rezonans görüntüleme ile bu 11 hastanın 7 tanesinde parametrial tutulum izlenmiştir. Çalışmamızda MRG'nin serviks kanserinin evrelemesindeki başarısını da değerlendirdik. Buna göre MRG'nin evrelemede sensitivitesi %66 bulunmuş olup patoloji ile anlamlı bir korelasyon saptanmıştır.Preoperatif MRG evreleme doğruluğu, parametrial invazyonu değerlendirmedeki başarısı, servikal ring tutulum göstermedeki uygunluğu ve tümör boyutu tahmin yeteneği ile operasyon ve tedavi yönlendirmesinde kullanılabilecek uygun bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the second most detected neoplasm world wide after breast cancer. Therefore diognosis and treatment of cervical cancer gets more important everyday. Evaluating tumor size, parametrial invasion, pelvic wall, adjacent and distant metastasis with magnetic resonance imaging is important in staging of servical cancer. The most crucial parameter in staging and treatment management of cervical cancer is parametrial invasion. Although the treatment approaches may show a variety in different centers, determining if it will be a radioteraphy or surgery is based on parametrial invasion.The aim of this retrospective study is to compare the preoperative magnetic resonance imaging findings of an early stage cervical cancer patient with histopathologic outcomes after surgery. Our study includes retrospective evaluation of oncology charts of 30 patients with preoperative magnetic resonance imaging who were diagnosed servical cancer and undergone surgery between July 01 2006 and August 19 2011 at Trakya Univercity Faculty of Medicine Department Of Obstetric And Gynecology.In magnetic resonance imaging staging among all 30 patients: 9 were stage 1b1, 2 were stage 1b2, 7 were stage 2a, 4 were stage 1a and 8 were stage 2b. Regarding all 30 patients, clinical staging of 7 were staged correctly and 20 of them staged correctly by magnetic resonance imaging (MRI). In our study 17 patients has tumor diameter less than 4 cm and 13 had diameter more than 4. However, among all patients whose tumor diameter is less than 4 cm, magnetic resonance imaging results of 8 patients correlates with pathologic evaluation whereas 9 is not. Cervical ring invasion was found in 20 of all patients? pathologic examination whereas was not seen in the other 10. Among all the 20 patients who had ring invasion, 13 of them showed servical ring invasion in MRI evaluation. Among 10 patients who had no servical ring invasion, 6 of them were evaluated correctly by magnetic resonance imaging.In our study parametrial invasion was detected in 11 patients and was not in 9 patients. Parametrial invasion was detected by MRI in 7 of those 11 patients. We also analyzed the success of magnetic resonance imaging in cervical cancer staging in our study. We found out that the MRI staging shows 66% sensitivity and is strongly correlated with pathologic staging.Preoperative magnetic resonance imaging staging may be an appropriate tool to evaluate tumor diameter, parametrial and cervical ring invasion in guidance of surgery and treatment.