Uterin sarkomlarda klinikopatolojik özellikler ve prognostik faktörler
Clinicopathological features and prognostic factors of the uterine sarcomas
- Tez No: 319312
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BARIŞ GÜZEL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Uterin sarkomlar, uterusun; nadir, malign ve agresif seyirli tümörleridir. Bu çalışmanın amacı, son yirmi yıl boyunca kliniğimizde tedavi edilen uterin sarkomlu hastaların, retrospektif olarak, klinik ve patolojik özelliklerini değerlendirmek ve prognozu etkileyen faktörleri araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Mart 1991- Mart 2011 tarihleri arasında opere edilen ve düzenli takipleri yapılan 132 uterin sarkom hastasının arşiv dosyaları, klinik ve patolojik kayıtları incelendi. Hastaların klinik özellikleri, operasyon bilgileri, patolojik bulguları, adjuvan tedavileri ve takip bilgileri irdelendi ve sağkalıma etkileri araştırıldı. Kaplan-Meier ve Cox regression testleri kullanılarak, hastalıksız ve toplam sağkalım analizleri yapıldı. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi p=
Özet (Çeviri)
Objective: Uterine sarcomas, are rare, malignant and aggressive tumors of the uterus. In this study we aimed to evaluate retrospectively the clinical and pathologic features and to investigate the prognostic factors of the uterine sarcoma patients who were treated in our department in the last 20 years.Material and Methods: The archive files, medical and pathological records of the 132 uterine sarcoma patients who were operated on and regularly followed up in our clinic between March 1991 ? March 2011 were reviewed. Clinical features, operation characteristics, pathological findings, adjuvant therapies and follow-up data of the patients and their effects on survival were investigated. Analysis of disease-free survival and overall survival were calculated using Kaplan-Meier and Cox regression tests. p value was taken