Uterin leiomyomlarda ve leiomyosarkomlarda MCM7 ve CD117 ekspresyonlarının kök hücre belirteçleri (CD34, CD44) ile ilişkisi ve uterin leiomyosarkomlarda prognostik parametrelerle ilişkisi
The association of MCM7 and CD117 expressions with stem cell markers (CD34, CD44) in uterin leiomyomas and leiomyosarcomas and with prognostic parameters in uterin leiomyosarcomas
- Tez No: 394040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NUR KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Leiomyosarkomlar malign düz kas tümörleridir. Uterus leiomyosarkomları kötü prognozludur ve agresif seyir gösterir. 5 yıllık sağ kalım oranı %20-30 olarak bildirilmiştir. Ayırıcı tanıya giren“atipik leiomyomlar”ve“malignite potansiyeli belirsiz düz kas tümörleri”nden ayırmada hastanın yaşı, tümör çapı, makroskopik kesit özellikleri, tümör büyüme şekli, vasküler invazyon, nükleer atipi derecesi, koagülatif nekroz, artmış mitotik aktivite, atipik mitoz gibi parametrelerin yanı sıra Ki-67 proliferasyon indeksi de yardımcıdır. Ayrıca uterus leiomyosarkomlarında CD44 ve c-kit ekspresyonu ile ilgili çalışmalar da vardır. Ancak CD34 ve MCM7 ile ilgili herhangi bir çalışma mevcut değildir. Çalışmanın amacı; uterusun çeşitli benign ve malign mezenkimal tümör gruplarında CD 117, CD34, CD44 ve MCM7'nin immunohistokimyasal ekspresyonu; bu ekspresyonun tümör tipleri ve prognostik parametrelerle ile ilişkisini araştırmaktı. Uterus kaynaklı 25 leiomyom (LM), 16 leiomyosarkoma (LMS), 8 malignite potansiyeli belirsiz düz kas tümörü (STUMP), 4 atipik leiomyoma (Atipik LM) olgusunun parafin bloklarından yapılan kesitlere, immünohistokimyasal yöntemle CD 117, CD34, CD44, MCM7 boyaması uygulandı. MCM7 ve CD44 değerlendirmesi için boyanma yoksa negatif, %1-%50 boyanma varsa fokal, %50-%100 boyanma varsa diffüz boyanma kabul edildi. CD117 değerlendirmesi için peritümöral ve intratümöral alanlarda 50 büyük büyütme alanında(BBA) pozitif boyanan hücre sayıldı. CD34 değerlendirmesi için peritümöral ve intratümöral alanlarda 10 BBA tek tek boyanan hücre ile lümen yapmış pozitif boyanan hücreler ayrı ayrı sayıldı. Tüm grupların karşılaştırılmalı analizinde ''Kruskal Wallis varyans analiz testi'', grupların ikili çapraz karşılaştırmasında“Wilcoxon-Mann-Whitney U test”, kategorik verilerde ise Ki-kare testi uygulanmıştır. CD117 ile fokal veya diffüz boyanma izlenmedi. Ancak peritümöral ve intratümöral alanda boyanan mast hücreleri açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark izlendi. Özellikle LMS grubunda mast hücre sayısı, diğer gruplara göre düşüktü. CD34 boyamada peritümöral alanda tek hücre açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlendi. MCM7 ile boyamada gruplar arası karşılaştırmada açısından anlamlı fark saptandı. Ancak CD44 ile gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Ayrıca grade 2 ve grade 3 LMS altgruplarında MCM7 boyanması açısından anlamlılık vardı. Evre, nekroz varlığı, boyut, mitoz ve Ki-67 proliferasyonu ile CD117, CD34, CD44, MCM7 arasında anlamlılık bulunmadı. Sonuçta; Bütün gruplarda mitoz, Ki-67 ve MCM7 açısından farklılık literatürle uyumlu şekilde anlamlıydı. MCM7, literatürde başka tümör grupları arasında araştırılmıştır. Uterin sarkomlarda MCM7 durumu ile ilişkili bir çalışma bulunmamaktadır. MCM7, literatürde tümör proliferasyonu ve hastaların prognozu açısından Ki-67'den daha kullanışlı ve faydalı olduğu belirtilmiş olup, bizim çalışmamızda da LMS grubunda düşük ve yüksek grade arasında anlamlıydı. Retrospektif çalışmamızın sonucunda nüks durumuna göre değerlendirdiğimizde; özellikle erken evrede olmak (evre 1-2) hastalıksız sağkalım süresi açısından en önemli prognostik faktör olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leiomyosarcomas are malignant smooth muscle tumors. Uterine leiomyosarcomas usually have an aggressive clinical course and poor prognosis. Their 5-year overall survival rates vary between 20% and 30%. Beside several parameters i.e: the age of the patient, the diameter of the tumor, the characteristics of macroscopic cross section, the boundary of tumor, vascular invasion, the degree of nuclear atypia, coagulative necrosis, increased mitotic activity, atypical mitosis and Ki-67 proliferation index are helpful in differentiation from atypical leiomyomas, and smooth muscle tumors of uncertain malignant potential. In addition, there are several studies concerning CD44 and c-kit expression in uterine leiomyosarcomas. But there are no studies about CD34 and MCM7 (Miniature chromosome maintenance) expression in uterine leiomyosarcomas. The aim of this study was to search the expression of CD117, CD34, CD44 and MCM7 in different groups of benign and malign uterin mesenchymal tumors and its relation with tumor types and prognostic parameters. Histologic sections of paraffin blocks of 25 leiomyomas(LM), 16 uterin leiomyosarkomas (LMS), 8 smooth muscle tumors of uncertain malignant potential (STUMP), 4 atypical leiomyomas (ALM) and were immunostained with CD117, CD34, CD44, MCM7 antibody. Staining distribution as focal (1-50%) and diffuse (>50%) for evaluation of MCM7 and CD44. CD117 assessment for peritumoral and intratumoral areas in 50 high power fields (BBA) positively stained cells were counted. CD34 assessment for peritumoral and intratumoral areas in 10 high power fields (BBA) positively stained single cells and lumen were counted separately. Comparative analysis of all groups“Kruskal-Wallis ANOVA test”, bilateral cross-comparison of the group“Wilcoxon-Mann-Whitney U test”, for categorical data“Chi-square test”was used. Focal or diffuse staining with CD117 was not observed. However, in peritumoral and intratumoral areas, between groups in terms mast cells statistically significant difference was observed. In particular, the number of mast cells in the LMS group was significantly lower than the other groups. CD34 staining was observed in peritumoral areas statistically significant difference between the groups in terms of a single cell. Significant difference between the groups in comparison with MCM7 staining was detected. However, no significant difference between the groups with CD44. Also in grade 2 and grade 3 LMS subgroups were significant in terms of MCM7 staining. There was no significant difference between stage, necrosis, size, mitosis, Ki-67 proliferation by CD117, CD34, CD44, MCM7. The result; In all groups, in terms of MCM7, mitosis and Ki-67 were significant differences in the manner consistent with the literature. MCM7 was investigated in another group of tumors in the literature. Uterine sarcomas are no studies associated with MCM7 status. MCM7 was indicated that is a more useful and beneficial to the Ki-67 in terms of tumor proliferation and patients prognosis in literature. MCM7 was significant between low and high grade LMS in our study group. In our retrospective study, we evaluated according to the recurrence of the cases; especially early stage (stage 1-2) in terms of disease-free survival time was identified as the most important prognostic factor.