Yüksek dereceli endometrial stromal sarkom olgularının morfolojik, immünohistokimyasal, moleküler ve klinikopatolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
Morphological, immunohistochemical, molecular and clinicopathological features of high grade endometrial stromal sarcomas
- Tez No: 639287
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP USUBÜTÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yüksek dereceli endometrial stromal sarkomlar (ESS) YWHAE-NUTM2 füzyonu gösteren uterin malign mezenkimal tümörlerdir. Son yıllarda literatürde BCOR gen değişiklikleri gösteren yüksek dereceli ESS olguları bildirilmiştir. Bu çalışma ile arşivimizdeki YWHAE veya BCOR gen translokasyonu içeren ESS'lerin saptanması, bu tümörlerin morfolojik, immünohistokimyasal ve klinik özelliklerini değerlendirilmesi ve BCOR'un immünohistokimyasal olarak düşük ve yüksek dereceli ESS'lerdeki tanısal değerinin sorgulanması amaçlanmıştır. 2000-2019 yılları arasında tanı almış 194 uterin sarkom arasından uygun kriterleri sağlayan 39 olgu seçildi. YWHAE ve BCOR floresan in situ hibridizasyon (FISH) ve BCOR, CD99 ve CD56 İHK çalışmaları yapıldı. Ayrıca karakteristik özeliklere sahip 20 leiomyosarkoma BCOR immünohistokimyası uygulandı. Altı olguda YWHAE veya BCOR translokasyonları saptandı. Beş olgu yüksek dereceli morfoloji ve YWHAE translokasyonu sergilemekteydi. Bir olguda belirgin mikzoid stroma ve BCOR translokasyonu saptandı. İmmünohistokimyasal çalışmalarda YWHAE translokasyonu içeren olguların biri hariç hepsi BCOR, CD99 ve CD56 pozitifliği gösterirken, BCOR translokasyonu içeren olgu BCOR ve CD56 ile negatifti. Üç olguda radyolojik incelemelerde akciğer veya karaciğer metastazı ve uterus dışı yayılım izlendi. Takibine ulaşılabilen dört olgu postoperatif 34, 20, 18 ve 4 aylarda eksitus olmuştur. Sonuç olarak, yüksek dereceli ESS'ler kötü klinik gidişe sahip agresif tümörlerdir. YWHAE translokasyonu gösteren yüksek dereceli ESS tanısında BCOR İHK'sı yararlı bir belirteçtir ancak farklı tümörlerde de pozitif olabildiğinden kesin tanı için FISH gibi moleküler çalışmalar gereklidir. Mikzoid stroma varlığı ve moleküler çalışmaların BCOR translokasyonu gösteren yüksek dereceli ESS'lerin tanısında önemli olduğu, BCOR İHK'sının tanıda yeterli olmayabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
High grade endometrial stromal sarcoma (HG-ESS) is a malignant mesenchymal tumor of uterus which frequently demonstrates YWHAE-NUTM2 fusion. Previous studies identified HG-ESS cases with BCOR gene translocations. We thus aimed to investigate YWHAE and BCOR translocation and immunhistochemical BCOR expression status in HG-ESS from our archive and describe their clinical, laboratory and histopathologic features. One hundred ninety-four uterine sarcomas which were diagnosed between 2000-2019 were reevaluated. Thirty-nine cases which have specific features were included in this study. Fluorescent in situ hybridization (FISH) studies using YWHAE and BCOR brake-apart probes and immunohistochemical studies for BCOR, CD99 and CD56 were performed. BCOR IHC is also performed on 20 leiomyosarcomas which have classical features. Six patients had translocations involving YWHAE or BCOR. Five tumors showed high-grade morphology and revealed YWHAE translocation. One case with myxoid morphology revealed BCOR translocation. In immunohistochemistry, all except one YWHAE transloncated tumors showed BCOR, CD99 and CD56 positivity, however, BCOR translocated tumor was BCOR and CD56 negative. Four patients died 4, 18, 20 and 34 months after diagnosis, two were lost to follow-up. HG-ESS is an aggressive tumor with poor clinical outcome. Our study showed that BCOR immunohistochemistry could be a useful diagnostic tool to identify HG-ESS cases with translocation of YWHAE gene. However, BCOR immunohistochemistry could be positive in other entities, so that FISH analysis is essential for definitive diagnosis. We also report that molecular analysis and conspicuous myxoid morphology can help identifying HG-ESS with translocation of BCOR gene which could be negative with BCOR immunohistochemistry.