Benign endikasyonla yapılan histerektomi ve miyomektomilerde saptanan okült uterin sarkomlarda progresif inflamasyon indekslerinin sarkom prediksiyonundaki önemi
The importance of progressive inflammation indexes in sarcoma prediction in occult uterine sarcomas detected during hysterectomy and myomectomies performed for benign indications
- Tez No: 967223
- Danışmanlar: PROF. DR. SELEN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma, 2014-2024 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde benign endikasyonlarla gerçekleştirilen histerektomi ve miyomektomilerde okült uterin sarkom sıklığını belirlemeyi ve preoperatif dönemde maligniteyi öngörmede kullanılabilecek hematolojik ve biyokimyasal belirteçleri incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, benign endikasyonlarla histerektomi veya miyomektomi yapılan ancak operasyon sonrası histopatolojik inceleme ile uterin sarkom tanısı alan hastalar dahil edilmiştir. Malignite tanısı önceden konulmuş hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hasta dosyaları ve patoloji raporları retrospektif olarak incelenmiştir. İstatistiksel analizlerde Bağımsız Grup T Testi, Mann-Whitney U Testi, Ki-Kare (χ²) Testi ve ROC Analizi kullanılmıştır. SPSS yazılımı ile analizler gerçekleştirilmiştir. Bulgular: • Okült uterin sarkom sıklığı, uluslararası literatürde bildirilen oranlara benzer bulunmuştur. • LDH, CA-125, sistemik inflamatuar indeks (SII), nötrofil-lenfosit oranı (NLR) ve platelet-lenfosit oranı (PLR) gibi parametrelerin, sarkom vakalarında belirgin farklılık gösterdiği saptanmıştır. • Preoperatif dönemde, hastaların önemli bir kısmında sarkom tanısının güçlü bir şüphe oluşturmadığı ancak postoperatif histopatolojik değerlendirme ile tanının konduğu belirlenmiştir. Sonuç: Benign endikasyonlarla gerçekleştirilen histerektomi ve miyomektomilerde, preoperatif dönemde maligniteyi tahmin etmede mevcut yöntemlerin kısıtlı olduğu görülmüştür. Hematolojik ve biyokimyasal belirteçlerin daha fazla araştırılması, preoperatif tanı algoritmalarına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the frequency of occult uterine sarcomas in hysterectomies and miyomectomies performed for benign indications at Akdeniz University Hospital between 2014 and 2024 and to investigate hematological and biochemical markers that may predict malignancy in the preoperative period. Materials and Methods: Patients who underwent hysterectomy or miyomectomy for benign indications but were diagnosed with uterine sarcoma after histopathological examination were included. Patients with a preoperative malignancy diagnosis were excluded. Patient files and pathology reports were retrospectively reviewed. Statistical analyses were performed using Independent Sample T-Test, Mann-Whitney U Test, Chi-Square (χ²) Test, and ROC Analysis, utilizing SPSS software. Results: • The frequency of occult uterine sarcomas was found to be consistent with international literature. • Parameters such as LDH, CA-125, systemic inflammatory index (SII), neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) showed significant differences in sarcoma cases. • In the preoperative period, uterine sarcomas were not strongly suspected in most cases, and the diagnosis was confirmed postoperatively through histopathological examination. Conclusion: Current methods for predicting malignancy in the preoperative period of hysterectomies and miyomectomies performed for benign indications remain limited. Further studies on hematological and biochemical markers may contribute to the development of improved preoperative diagnostic algorithms.