Meme kanseri hücre hatlarında antianjiyogenik tedavinin VEGF, NOS ve ERK yolaklarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of anti-angiogenik therapy on the effects of VEGF , NOS ve ERK pathway in breast cancer cell line
- Tez No: 319318
- Danışmanlar: PROF. DR. V. SEVİNÇ İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZETKadınlarda en sık görülen ve öldürücü olan kanserlerden olan meme kanserinin gelişmesi ve ilerlemesindeki kesin nedenler, bu konuda birçok çalışma yapılmasına karşın tam olarak bilinmemektedir. Yapılan çalışmalarda, anjiyogenez mekanizmalarının kanser gelişimi ve çoğalmasında önemli olduğu, kanser hücrelerinin invazyon ve metastazı için anjiyogenez mekanizmalarının aktive olması gerektiği belirtilmektedir. Son yıllarda, antikemoterapötik tedaviye adjuvan olarak antianjiyogenik tedavinin eklenmesinin tümör gelişimini engellediği ileri sürülmektedir.Bu çalışmada; invitro olarak invazyon yönünden farklı iki meme kanseri hücre hattında (MDA-MB-231 ve MCF-7) antikemoterapötik (Paklitaksel) tedaviye adjuvan olarak uygulanan antianjiyogenik (Talidomid ve Propranolol) tedavinin VEGF, NOS ve ERK yolaklarına etkisinin indirek immuno-histokimyasal ve ince yapı düzeyinde araştırılması amaçlandı.Soğuk zincir ile laboratuvara ulaştırılan hücreler uygun şartlarda açıldıktan sonra %10 FCS, %1 L-glutamine, %1 penisilin-streptomisin içeren RPMI-1640 kültür vasatına alınarak, 37?C ve % 5 CO2 içeren inkübatörde kültüre edildi. Her iki günde bir kültür vasatları değiştirildikten sonra 2. haftada hücreler pasaj yapılarak çoğaltıldı ve ikilenme zamanları belirlendi. Kültüre devam edilen hücreler yeterli miktara ulaştıkları zaman Paklitaksel, Talidomid ve Propranolol ilaç uygulamaları IC50 dozları belirlenerek yapıldı ve 48 saat sonunda değerlendirildi. Hücreler üzerindeki ilaç etkileri MTT testi ile ve avidin-biyotin-peroksidaz yöntemi ile anti-VEGF, anti-VEGFR2 (KDR), anti-eNOS, anti-iNOS ve anti-ERK1/2 primer antikorları indirek immunohistokimyasal olarak incelendi. Yarı-kantitatif olarak elde edilen
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common cancer types in the world. Although a lot of studies have been done about the development and the progression of breast cancer, the exact cause of the issue is not known exactly. In various studies it has been reported that angiogenesis mechanisms are important in cancer development and invasion and for cancer growth and progression, angiogenesis mechanisms should be activated. It has also been reported that in addition to anti chemotherapeutic treatment, anti angiogenic treatment usage is effective for the prevention on the tumor progression.The aim of this study was to investigate the evaluation of the pathways in the mechanisms of angiogenesis and in addition to anti-chemotherapeutic (paclitaxel) to anti-angiogenic treatment (thalidomide and propranolol) in the breast cancer cell lines which are differents with regard to invasion (MDA-MB-231 and MCF-7 ), by using immunohistochemical and ultrastructural methods.After opening under suitable conditions the transported to the laboratory in cold chain cells were reproduced in RPMI-1640 medium with 10% FBS, 1% L-Glutamine, 1% antibiotic, including 5% CO2 in a 37?C humid incubator. When the cells which are continue to culture reached a sufficient level, drugsis