Termdeki insan plasenta ve göbek kordonunda human plasental laktojen (hPL) hormonunun immunohistokimyasal dağılımı
Immunohistochemical distribution of human placental lactogen (hPL) hormone in term placenta and umblical cord
- Tez No: 203481
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT YECAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Plasenta sinsityotrofoblast hücrelerinde yapılıp interviller aralığa ve anne kan gölcüklerine salgılanan hPL tek zincirli bir polipeptittir, moleküler ağırlığı 22,3 d(dalton)dur. Termde hPL üretim hızı, 1gr/gündür. Yarılanma ömrü 12-20 dakikadır.hPL'nin salgılanması fonksiyonel trofoblastik dokunun hacmi ile ilgilidir. Doğumdan sonra, serum hPL değerleri düşer ve 2. postpartum günde seviyesi saptanamaz. hPL sentezi insülin ve cAMP tarafından uyarılır. PGE2 ve PGF2? hPL sekresyonunun inhibitörleridir. hPL'nin çeşitli sistemlerde growth hormon benzeri etki, laktojenik etki, luteotropik etkisi gibi fonksiyonel açıdan önemli fizyolojik rolleri olduğu düşünülmektedir.Çalışmada normal gebelik süresine erişmiş 10 olgunun plasenta ve göbek kordonu alındı. Bu kadınların plasentaları ve göbek kordununda Avidin-Biotin-Peroksidaz Kompleks (ABC) tekniği ile immunohistokimyasal olarak hPL dağılımının değerlendirilmesi yapıldı. Tüm preparatlar ışık mikroskobunda incelenerek, fotoğrafları çekildi.Bu araştırmada, termdeki kadınların plasenta ve göbek kordonunda hPL immunoreaktivitesi koryon villuslarının sinsityotrofoblast, desidual ve göbek kordonu epitel hücrelerinde belirgin bir şekilde görülürken, koryon villuslarının fetal kapiller endoteli, bağ dokusu (koryon villus stroması) ve kübik yapıdaki amnion epitelinde hPL immunoreaktivitesine rastlanmadı.Sonuç olarak; Diabetik gebelik, Rh uyuşmazlığı vakaları, molar gebelik, preeklemsi ve eklemsi vakaları gibi çeşitli hastalık gruplarına yönelik deneysel çalışmalarda hPL düzeylerinin bir ölçü olarak kullanılabileceği, böylece plasenta ve fetuse ait bazı problemlere karşı önceden önlem alınmasını sağlayabileceği öngörülmektedir. Gebelik süresince beşeri hekimlerin yapacakları seri hPL ölçümleri ile elde ettikleri değerler kadınların ve bebeklerin sağlık ve hastalık tablolarının değerlendirilmesiyle beraber tedavi amaçlı olarak uygulama girişimlerinde bulunmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Human Placental Lactogen (HPL) is produced by syncytiotrophoblast cells and then secreted to intervillous space and blood lacunas. HPL is a single-chain ploypeptide and its molecular weight is 22.3 daltons. The rate of the HPL production is 1 g/day. Its biologic half-life is 12-20 minutes.Secretion of HPL is related to size of the functional trophoblastic tissue. After the delivery, the level of serum HPL decreases and the level cannot be determined in the 2nd postpartum day. The synthesis of HPL is induced by insulin and cAMP. PGE2 and PGF2? are inhibitore of HPL secretion. It has been thought that HPL has important physilogical roles in human such as growth like-hormone, lactogenic and luteotropic effects in different systems.In this study, ten term placenta and umbilical cords were used. The immunocytochemical distribution of HPL was determined using the technique of Avidin Biotinated Peroxidase Complex of the placenta and umbilical cords. All tissues were monitored on the ligth microscope. While HPL immunoreactivities were significantly observed in the chorion syncytiotrophoblast, decidual cells and umbilical cord epithelium, they were not observed in the fetal blood vessels, endothelium, connective tissue and epithelium of the amnion.In conclusion, HPL levels might be used as a diagnotic measure for the different types of patients such as diabetic and molar pregnancy, erythroblastosis foetalis, preeclampsia and eclampsia.