Total diz artroplastisi uygulanan hastalarda pedobarografik değerlendirme
Pedobarographic evaluation of patients undergoing total knee arthroplasty
  1. Tez No: 319343
  2. Yazar: ONUR KOCADAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Total diz artroplastisinin başarısı, komponentlerin doğru konumlandırılmasına,yumuşak doku dengesinin sağlanmasına ve alt eksteremite diziliminin düzeltilmesine bağlıdır.Literatürde diz artroplatisi sonrası kinetik ve kinematik analiz sonuçlarına dayanançalışmalar mevcutken pedobarografik çalışmalar oldukça sınırlıdır.Amaç: Total diz artroplastisi öncesi ve sonrasında hastalarda yürüme biyomekaniğindekideğişikliklerin ve artroplasti girişimi sonrası komponent dizilimlerinin pedobarografik olarakdeğerlendirilmesi amaçlandı.Gereç ve yöntem: Primer diz osteoartriti nedeniyle total diz artroplastisi planlanmış olan 32hastanın (29 kadın, 3 erkek; ortalama yaş 68,9 yıl) 47 dizi (7 sol, 10 sağ, 15 bilateral) ameliyatöncesinde ve sonrasında radyografik ve pedobarografik olarak değerlendirildi.Sonuçlar: Tüm uygulamalarda femoral komponentin frontal ve sagital planlarda, tibialkomponentin ise sagital plandaki yerleşimleri ideal sınırlarda idi. Ancak frontal plandadeğerlendirildiğinde tibial komponent farklı yerleşimlere (varus, nötral, valgus) sahipti. Tümuygulamalardan elde edilen pedobarografik veriler değerlendirildiğinde cerrahi sonrasındabasınç, kuvvet, temas alanı, kuvvet ? zaman ve basınç ? zaman integrali verilerinin özellikleayak önü ve ortasında azaldığı, komponent yerleşimine göre oluşturulan gruplar arasındakikarşılaştırmalarda ise ayak arkasında da değişiklikler olduğu saptandı. Tibial komponentinvarus pozisyonunda yerleştirilmesinin nötral ve valgus yerleşimlerine göre ayak önünde vearkasında patolojik yüklenmelere yol açtığı tespit edildi.Çıkarımlar: Pedobarografik inceleme diz artroplastisi sonrası hastaların objektif olarakdeğerlendirmesine olanak sağlar. Total diz artroplastisi sonrası pedobarografik verilerameliyat öncesine göre farklılık gösterir. Tibial komponentin varus pozisyonundakonumlandırılması ayak tabanında patolojik yüklenmelere yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Succes of total knee arthroplasty depends on accurate positioning of thecomponents, balance of soft tissues and correction of the lower extremity alignment. Studieson the kinetic and kinematic analyses after knee arthroplasty are common in the literature,however there are limited number of studies about pedobarographic analysis.Objectives: The aim of this study was to evaluate differences in the walking biomechanicsand alignment of components before and after knee arthroplasty by using pedobarographicanalysis.Material and method: Fourtyseven knees (7 left side, 10 right side and 15 bilateral) ofthirtytwo patients (29 famales, 3 males; mean age: 68.9 years) were evaluated withradiographic and pedobarographic analysis before and after total knee arthroplasty due toprimary knee osteoarthritis.Results: In all applications; placement of femoral component in the frontal and sagittal planesand placement of tibial component in the sagittal plane were within the ideal limits. Howevertibial components showed different positions (varus, neutral and valgus) in the frontal plane.According to the analysis of pedobarographic values in all applications; pressure, force,contact area, force - time and pressure - time integral values decreased postoperatively,especially in the forefoot and midfoot.There were also some differences in the hindfootbetween the groups which were formed according to tibial component position. Varuspositioning of the tibial component caused pathological loading on the forefoot and midfoot,which was not seen in the neutral and valgus tibial components.Conclusions: Pedobarographic evaluation provides objective examination of patients aftertotal knee arthroplasty. Pedobarographic parameters show differences after total kneearthroplasty compared to preoperative values. Varus position of the tibial component causespathological loading on the sole of the foot.