Total diz artroplastisi uygulanan hastalarda epidural kateter uygulamasının rehabilitasyon programı üzerine etkisi
Effect of epidural infusions on total knee arthroplasty patient's rehabilitation programme
- Tez No: 48882
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAADET OTMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Diz ekleminde meydana gelen hareket, femoral kondillerin tibial plato üzerindeki rotasyon, kayma ve yuvarlama hareketlerinin kombinasyonu şeklindedir. Diz eklem patolojileri, anormal biomekanik değişiklikler ve inflamatuar hastalıklar olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Total diz artroplastisi diz ekleminde ağnyı azaltmak, stabiliteyi ve düzgüzlüğü sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Çalışmamız, Hacettepe Üniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Ortopedi Ünitesinde gerçeldeştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen olguların 18'i (20 diz) Grup I (epidural grup), 19'u ise (20 diz) Grup II (genel anestezi uygulanan grup) olmak üzere iki gruba ayrılarak mcelenmiştir. Çalışmamızın amacı total diz artroplastisi uygulanan olgularda epidural anestezi yönteminin rehabilitasyon programına olan etkilerini saptamaktır. Çalışmamızın sonucunda elde edilen veriler“SPSS for windows”programı kullanılarak karşdaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Knee motion is a combination of rolling, gliding and rotation of the femoral condyles with respect to tibial plateaus. Knee joint lesions can be divided with great definiteness into two patholigjcal groups: abnormal biomechanical changes and inflamatuar changes. To replace both joint surface (Total Knee Arthtoplasty) to provide stability, loose pain and to restore limb alingment. This study was carried out in the Physiotherapy and Rehabilitation High School, Orthopaedics and Rehabilitation Units. Physiotherapy and Rehabilitation was given to the 18 patients (20 knees) in the Group I (Epidural Group), where as 19 patients (20 knees) in the Group II (nonepidural group). The aim of this study was to determine the effect of rehabilitation programme after epidural infusions in Total Knee Arthtoplasty. Results of this study compered with“SPSS for Windows”.