Alıcı sahaya preoperatif uygulanacak mikroporasyon tekniğinin yağ grefti sağkalımına etkisi
The effect of preoperative microporation of the recipient site on fat graft survival
- Tez No: 319353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Histoloji ve Embriyoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Biochemistry, Histology and Embryology, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Otolog yağ grefti, birçok yazar tarafından ideal yumuşak doku dolgu maddesi olarak tanımlanmaktadır. Yağ greftinin kullanımındaki en sık karşılaşılan sınırlandırıcı etken, emilimine bağlı olarak sağkalımının öngörülememesidir. Literatürde sağkalımı arttırmak amacı ile yağ grefti alıcı yatağında vaskülariteyi arttırmaya dair birçok uygulama tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, mikroporasyonun yarattığı inflamatuar süreç sonucu meydana gelen neovaskülarizasyonun yağ grefti sağkalımına olan etkilerinin incelenmesidir.Çalışmada 5 grup için toplam 30 wistar tipi sıçan kullanıldı. Yağ dokusunun kaynağı sıçanda inguinal yağ yastıkçığı olarak, alıcı saha ise sırt bölgesinde açılacak standart cep olarak belirlendi. Sıçanın sırt derisine mikroporasyon uygulamasını takiben, travmaya yanıt ilkelerine dayanarak damarlanma açısından değişikliklerin oluşması beklendi ve bir hafta tamamlandıktan sonra sırtta açılan ciltaltı cebe yağ greftinin transferi yapıldı.Morfolojik değerlendirme sonucunda mikroporasyon yapılan deneklerin alıcı sahadaki ciltaltında vasküler yapıların daha yoğun olarak izlendiği kaydedildi. Mikroporasyon uygulanan deneklerde uygulanmayanlara göre yağ greftlerinin yapılarını daha iyi muhafaza ettikleri ve daha vasküler bir yapıya sahip oldukları gözlendi. Su taşırma analizinde greftlerin 15. hafta sonundaki hacimleri kıyaslandığında, mikroporasyon yapılmayan grupta greft hacim kaybının anlamlı olduğu saptandı. Histomorfometrik ve immünohistokimyasal değerlendirme sonucunda kontrol grubuna kıyasla mikroporasyon uygulanan grupta yağ dokusunun bütünlüğünü daha iyi koruduğu, intakt nükleuslu adipositlerin hakim olduğu ve daha üniform yapıda lobüler dizilim sergiledikleri ve vaskülarizasyonun daha yoğun olduğu izlendi. Biyokimyasal olarak doku içerisindeki trigliserit konsantrasyonları ölçüldüğünde mikroporasyon yapılan deneklerde daha yüksek değerler saptandı ancak aradaki fark anlamlı çıkmadı.Sonuç olarak, mikroporasyon ile önkoşullandırma yapılan bir alana yağ grefti uygulandığında, greft hacmi, adipositlerin yapısı ve doku bütünlüğü, greftin yeniden damarlanması ve genel olarak greft sağkalımında olumlu katkı sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although autologous fat grafting is considered to be the ideal soft tissue filler by many authors, the main problem encountered with this technique is not being able to predict long-term graft survival due to high absorption rates. Many techniques have been described in the literature to enhance the vascularity of the graft recipient area and thereby increase survival. The purpose of this study was to investigate the angiogenic effects of preconditioning of the recipient area with microporation and determine its overall impact on fat graft survival.A total of 30 wistar rats for 5 study groups were used in the study. The source of fat was the inguinal fat pad while the recipient area was a subcutaneous pouch on the dorsum of the rat. To allow for the neovascularization process to take place, fat graft transfer was done one week after preconditioning with microporation.Morphological evaluation demonstrated higher vascularity in the subcutaneous area of the recipient bed in rats that had undergone microporation in comparison to the control group. Fat grafts in the microporation group had better integrity and a higher level of vascularity compared to the control group. Volume analysis with the water-overflow method showed that at the end of week 15, the microporation group had higher graft survival in comparison to the control group. Histomorphometric and immunohistological evaluation showed higher integrity and uniform adipocytes with intact nuclei, better lobulation, less fibrosis, vacuolization and inflammation and better vascularization in the microporation group.Although higher triglyceride concentrations were measured for the group that had undergone microporation, the difference between the two groups were statistically insignificant.In conclusion, fat grafting performed on an area that has been preconditioned with microporation results with higher graft volume, better integrity and vascularization and an overall higher survival rate.