Obez hastaların obsesif-kompulsif belirtileri ile yeme tutumları ve dürtüsellik arasındaki ilişkinin araştırılması
The investigation of the relationship between obsessive compulsive symptoms and eating attitudes and impulsiveness in obese patients
  1. Tez No: 319352
  2. Yazar: DAMLA ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
. Bu araştırmada obez bireylerin yeme tutumu, obsesif -kompulsif belirtileri, dürtüsellik özelliklerinin ve DEHB tanısı ile I. ve II. Eksen özelliklerinin belirlenmesi ve tanımlanan böyle bir alt grubun varlığının tespiti amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 110 obez (VKİ? 30kg/m²), 80 kilolu (VKİ=29,9-25 kg/m²) ve 105 normal kilolu ( VKİ= 18,5-24,9 kg/m²) bireyler alınmıştır. Bireylere sosyodemografik veri formu, SCIDI ve SCIDII, Yeme Tutumu Testi, Wender Utah Derecelendirme Ölçeği, Barrat Dürtüsellik Ölçeği-11, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi ve SCL90 uygulanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada obez bireylerin kontrollere göre daha fazla psikiyatrik eş tanı aldıkları, daha fazla psikiyatrik belirtiler gösterdikleri, daha fazla bozulmuş yeme davranışı ve dürtüsellik sergiledikleri saptanmıştır. Tedavi arayışında olan obez grupta da daha fazla dürtüsellik ve yeme tutumunda bozukluk, daha sık eksen I ve II tanıları mevcuttur. Çalışmayla bireylerde dürtüsellik, anormal yeme davranışı, DEHB benzeri belirtilerinin artan VKİ ile olan pozitif ilişkisi gösterilmiştir. Obez hastalarda tüm bu özellikleri daha fazla gösteren bir alt grubun varlığı belirlenmiştir fakat bu grubun OKSB içinde yer alan bir grup olduğunu söyleyebilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate that eating attitude, obsessive-compulsive symptoms, characteristics of impulsivity, diagnosis of ADHD and the properties of axis I and II in obese individuals and to find the presence of the subgroup defined. In this study, 110 obese (VKİ? 30kg/m²), 80 overweight (VKİ=29, 9-25 kg/m²) and 105 normal weight ( VKİ= 18, 5-24, 9 kg/m²) individuals were involved and questionnaires which examined the sociodemographic data, SCID I and SCID II, Eating Attitudes Test, the Wender Utah Rating Scale, Barrat Impulsiveness Scale-11, Maudsley Obsessive Compulsive Questionnaire and the Symptom Checklist- 90 (SCL-90) were applied. In conclusion, this study showed that obese individuals has recevied psychiatric comorbidity more than controls and more psychiatric symptoms, more disordered eating behavior and impulsivity found in obese individuals than controls. The obese group seeking treatment had more impulsivity and eating disorder attitudes and more frequent diagnoses of axis I and II were available in this group. In this study a positive relationship has been demonstrated with the increasing BMI and impulsivity, abnormal eating behavior, ADHD-like symptoms in obese individuals. More studies are needed to say that there is a obese subgroup in which have all of these features is a group of OCSD.