Girişimci kadınların kişilik özellikleri ve yetiştirilme stilleri üzerine bir değerlendirme
Women entrepreneurs' personality characteristics and their families' parenting styles profile
  1. Tez No: 319373
  2. Yazar: ANIL BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ERGENELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde büyük firmaların ekonomiye yön verme gücü geçmişe göre azaldığı için girişimciliğin rolü, araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Ülkeler girişimciliği ekonomik canlılık adına ümit verici bir kaynak olarak görmekteydi ve böylece girişimciliğin popülerliği son yirmi yılda önemli ölçüde yükseldi. Bu önemli yükselişin sebeplerinden biri de; ekonomik krizlerle küçülmeye giden firmalar nedeniyle işsiz kalan bireylerin girişimciliği düşünüp ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için bağımsız olmaya çalışmalarıdır.Girişimciliğin öneminin anlaşılması ve artması ile birlikte, girişimcilerin profilleri ilginç bir tartışma konusu haline gelmiştir. Bu noktada görülmüştür ki girişimciliğin tanımı veya kişilik özellikleri ile ilgili ortak bir görüş bulunmamaktadır. Bazı araştırmacılar girişimcilik özelliklerinin doğuştan geldiğini ve girişimcilerin benzer özelliklere sahip olduğunu düşünmekte, bazı araştırmacılar ise bu özeliklerin öğrenilebileceğini ve özellikle girişimcilik ruhuna sahip aile bireylerinin çocuklara risk, sorumluluk alma, özgüven ve içsel kontrol gibi özellikleri kazandırabileceklerini savunmaktadırlar.Kadınların sahip olduğu işletme sayısı dünya genelinde hızla artmakta ve karşılaştıkları engellere rağmen çoğunluğu küçük ölçekli olan işletmeler büyük ve karlı hale gelmektedir. 2020 yılına kadar tüm işletmelerin %40 ila 50'sinin kadınlara ait olacağı tahmin edilmektedir. Bazı araştırmalarda kadınların sahip olduğu kimi işletmelerin oldukça yüksek gelirler elde ettiği ortaya konulmaktadır. Tüm bu nedenlerle kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi amacıyla, kişilik özellikleri ve ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumları gibi motive edici faktörlerin araştırılması ve bu sayede girişimcilerin profillerinin açığa çıkarılması gerekli görünmektedir.Bu çalışmada 104 girişimci kadın ve 108 girişimci olmayıp kamu sektöründe çalışan kadın, üç bölümden oluşan anketi cevaplamıştır. Kişilik özellikleri, ?Beş Faktör Kişilik Özellikleri Anketi? ile, yetiştirilme tarzları ise Sümer (1999) tarafından geliştirilen ?Algılanan Çocuk Yetiştirme Anketi? ile ölçülmüştür. Son bölümde ise yaş, anne-baba eğitim durumu, yaşadıkları şehir gibi demografik sorular yöneltilmiştir.Yapılan analizler sonucunda girişimci olan ve olmayan kadınların baba yetiştirme stillerinde ve bu kadınların uyumluluk ve deneyime açık olma bakımından kişilik özelliklerinde anlamlı farklar olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada girişimci ve girişimci olmayan kadınların kişilik özelliklerinin ve annelerinin-babalarının çocuk yetiştirme stillerinin farklılıkları incelenerek bu alandaki çalışmalara katkıda bulunulacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The role of entrepreneurship in today?s economy is attracting the researchers? attention, because big business has become less important leading economic force than in the past. Countries have discovered entrepreneurship as a promising source of economic vitality and its popularity has increased dramatically during the past two decades. One of the reasons for this popularity is the downsizing practice of big firms due to economic crisis; many unemployed individuals tried to consider entrepreneurship to become independent in pursuing their economic needs.As the recognition of the importance of entrepreneurship to the economy has increased, the profile of entrepreneurs became an interesting issue to discuss. At this point it seems there is no consensus concerning the definition of entrepreneurship and the personality characteristics associated with it. Although some researchers think that entrepreneurs are born with some special entrepreneurial personality and they tend to have similar personality characteristics, some others believe that entrepreneurship can be assume and especially parents with entrepreneurial spirit may help children responsibility and risk taking and develop characteristics such as self-confidence, internal locus of control.The number of women-owned businesses increases at a rapid scale throughout the world as well and despite the obstacles they face, many small businesses become large and profitable. It is estimated that by the year 2020, 40 to 50 percent of all businesses will be owned by women. A number of studies reported that some women-owned businesses generated very high amounts of revenues. Therefore, in order to encourage women entrepreneurship it seems fruitful to clarify the profile of those entrepreneurs by investigating their personality characteristics and their parents? parenting styles as motivating factors.In this study 104 women entrepreneurs and 108 women who are not entrepreneurs but working in public sector filled out the questionnaires consisting of three parts. Their personality characteristics were measured by the ?Big Five Inventory Questionnaire? and parenting styles of their parents were identified by ?Perceived Parenting Styles Questionnaire? that was developed by Sümer (1999). In the last part; demographic questions such as age, education level of parents and place of residence were asked.The analysis results showed that women entrepreneurs? and non-entrepreneurs? father parenting styles and their personality characteristics of concientiousness and openness to experience were significantly different. It is hoped to contribute the researchs in this field, by examining differences between entrepreneurs and non-entrepreneurs in their personality characteristics and their mother-father parenting styles.