Misk ü amberden parfüme: Türkiye'deki koku kültürünün dönüşümü
From misk u amber to perfume: Transformation of smell culture in Turkey
- Tez No: 319374
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki koku kültürünün tarihsel gelişimi, günümüz kullanım alışkanlıkları ve dönüşümü irdelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde dünya koku kültürünün tarihsel gelişimi, kokuların kültürel olarak yorumlanması ve Türkiye'de koku kullanımı detaylı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde araştırma alanı ve yöntemiyle ilgili bilgiler verilmiştir. Antropolojik alan çalışması yöntemine dayalı olarak yürütülen bu tezde İstanbul'un Fatih ilçesinin Çarşamba semti ve Şişli ilçesinin Nişantaşı semti araştırmanın alanını oluşturmuştur. Üçüncü bölümde Fatih ilçesindeki geleneksel esanslardan sentetik parfümlere geçiş ve alkolsüz koku eğilimi değişkenleriyle birlikte ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde ise Nişantaşı'nda küresel parfüm markalarının yanında popüler olmaya başlayan kişiye özel koku atölyelerinde tasarlanan kokular ve bu kokuların aracılığıyla sunulan kimlikler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, historical development, recent practices and the transformation of smell culture in Turkey have been invastigated. In the first chapter, global history and cultural interpretation of smell and the scent usage in Turkey have been analyzed. In the second chapter, information related with the field and the method of the study are given. This thesis, which is based on anthropological filed study, focuses maily on two seperate districts of İstanbul: Fatih/Çarşamba and Şişli/Nişantaşı. In the third chapter, the transtition from traditional scents to synthetic parfumes and the trend of alcohol-free fragrances in Fatih district are put forward with the variables. In the forth chapter, along with globally famous perfumes, ?fragnance for private use?- the fragrance that is designed in the workshops - and the identities that are represented through these scents in Nişantaşı are studied.