Türk sermaye piyasasında aracı kurumların yeri ve önemi, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
In the Turkish capital market the place and importance of intermediary institutions, common problems and solutions
  1. Tez No: 319440
  2. Yazar: VOLKAN ŞAYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sermaye piyasası, tasarrufların hisse senedi ve tahvil gibi menkul kıymetler kanalıyla orta ve uzun vadeli yatırımlara dönüştürülmesini sağlayan piyasadır. Sermaye piyasası araçlarının pazarlanması ve sermaye piyasası faaliyetlerinin yerine getirilmesi, piyasadaki yardımcı kuruluşlar tarafından yerine getirilmektedir. Bu yardımcı kuruluşlardan bir tanesi de aracı kurumlardır.Aracı kurumlar, sermaye piyasasında aracılık faaliyetinde bulunmak amacıyla kendi nam ve hesabına, başkası nam ve hesabına veya kendi namına başkası hesabına Kurul kaydına alınmış sermaye piyasası araçlarının alım ve satımını yapan kurumlardır.Aracı kurumlar, sermaye piyasası araçlarının alım satımında yatırımcı ile karşı taraf arasında aracılık faaliyetinde bulunma ve aynı zamanda yatırımcıyı bilgilendirme fonksiyonunu da yerine getirmektedir. Sermaye Piyasası Kanunu'na göre aracılık faaliyetleri, bankalar ve aracı kurumlar dışında herhangi başka bir kuruluş tarafından yerine getirilemeyeceğinden aracı kurumların varlığı büyük önem arz etmektedir.Fon akımına yardımcı olan aracı kurumlar, gerek tasarruf sahiplerine gerekse menkul kıymet ihraç eden ortaklıklara danışmanlık hizmeti sunmakta ve menkul kıymetlerin satışını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, aracı kurumlar, mülkiyetin geniş bir tabana yayılmasına ve şirketlerin ucuz finansman temin etmesine yardımcı olmaktadırlar.Sermaye piyasasının gelişmesi, büyük ölçüde aracı kurumların gelişmesine bağlıdır. Bu nedenle aracı kurumların gelişmesini engelleyen sorunlar, dolaylı olarak sermaye piyasasını da etkilemektedir.Bu çalışmada, aracı kurumların gelişmesini engelleyen sorunlar tespit edilmeye ve bunlara çözüm önerileri bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Capital market converts savings through securities such as stocks and bonds into medium and long-term investments. Marketing the instruments and fulfillment of capital market activities are realized by the financial intermediary organizations. One of these is the brokage firms.Financial intermediaries, sell and buy capital market instruments which are registered by the Board on the behalf of third parties as well as their own.Financial intermediaries, fulfill intermediation and advisory functions in the transaction capital market instruments. According to the Capital Market Law requirements, intermediary transactions are done solely by banks and brokerage firms; so the presence of brokerage firms is of great importance.Brokerage firms help the flow of funds provide consulting services to investors and facilitate the sale of securities. In addition, brokerage firms spread the base capital ownership and help the companies procuring cheap financing.The development of capital markets, is dependent on to a grater extend to the development of intermediary institutions. Problems that prevent the development of intermediary institutions also indirectly affect the capital market development.In this study, the problems that impede the development of intermediary institutions have been determined and have been sought some solution to those problems.