Dijital beden tezahürleri vesilesi ile insan ve insan sonrası toplum üzerine müzakereler
Negotiations on human and post-human society through the manifestations of the digital body
  1. Tez No: 319442
  2. Yazar: SALİHA YAZGAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
?Dijital beden tezahürleri vesilesi ile insan ve insan sonrası toplum üzerine müzakereler? başlıklı tezimde vurgu toplumların kurulan mefhumlar olduğu üzerinedir. Toplumlar söylemsel düzenlere göre kurulurlar. İçinde bulunduğumuz endüstri ve modernite sonrası toplumda üretim biçiminin, zaman ve mekânın toplumsal belirlenimlerinin ileri teknolojinin başat göstereni olarak bilgisayar ile değiştiği düşünülür. Bu değişim toplumların yapısını ve insanı tartışmaya açmaktadır. Bu bağlamda beden ve toplumsal bedenin yeniden kurulduğu ve yeni iktidar ilişkileri içine girdiği söylenebilir. Dijital teknolojilerle etkileşimi içinde ortaya çıkan yeni zamanların yeni insanı, modernitenin ikiliklerini tartışma konusu yaparak aşma potansiyeli taşıdığı düşünülen siborgtur.
Özet (Çeviri)
The main stress of my thesis, titled ?Negotiations on human and post-human society through the manifestations of the digital body?, is on the fact that societies are constituted concepts. Societies are instituted on the discoursive orders. The mode of production, social determinations of time and space in the post-indusrial and post-modern society are transformed by computers as the main sign of advanced technology. This transformation calls into question the structure of societies and the human. In this context, it can be said that the body and the social body are reconstituted and incorporated into new relations of power. The new human of the new times that emerge out of the interactions with digital technologies is the cyborg that is thought to has potentials to dispute and transgress dualities of modernity.