Esneme-iç geçirme, dudak trili ve dil rahatlatma egzersizlerinin ses eğitiminde kullanılabilirliği
Usabilty of yawn-sigh, lip trill and tongue relaxation exercises in voice training
  1. Tez No: 319496
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOÇAK, YRD. DOÇ. DR. TÜLİN MALKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada ses tedavisinde de kullanılan dudak trili, esneme-iç geçirme ve dil rahatlatma egzersizlerinin müzik öğretmenliği programlarında kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme için müzik öğretmeni adaylarına 8 haftayı kapsayan ve yukarıda adı geçen ses egzersizlerinden oluşan çalışma programı uygulanmış akustik ve aerodinamik ölçüm teknikleriyle, yapılan bu egzersizlerin ses kalitesine olan etkileri araştırılmıştır.Araştırmada deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu (N=31) Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda 2010?2011 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 1. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma uygulamasının yapıldığı deney grubu (n=16) ve kontrol grubu (n=15) random yoluyla belirlenmiştir. Her iki grubun belirlenmesinde grupların özelliklerinin denk olmasına özen gösterilmiştir.Deney grubundaki öğrencilere dudak titretme, esneme-iç geçirme ve dil rahatlatma egzersizlerinden oluşan 8 haftalık bir ses eğitimi programı (haftada 1 ders saati olmak üzere) uygulanırken, kontrol grubuna bu ses çalışması programı uygulanmamıştır. Uygulama sürecindeki her egzersiz çalışması öncesinde ve sonrasında öğrencilerin sesleri kaydedilmiş ve sonra bu kayıtların akustik ve aerodinamik ölçümleri yapılmıştır. Yapılan akustik ölçümler MDVP ses analiz programıyla gerçekleştirilmiştir. Ses egzersizleri yapılmadan önce elde edilen ölçüm verileriyle ses egzersizleri yapıldıktan sonra elde edilen ölçüm verileri karşılaştırılmıştır. İki ölçüm arasında fark olup olmadığı istatistiksel olarak yorumlanmış, kontrol grubundan elde edilen veriler ile karşılaştırılmıştır. Ses parametrelerinin hem kısa vadede (egzersiz uygulamasının hemen öncesinden elde edilen veriler ile uygulamanın hemen sonrasından elde edilen verilerin kıyaslanması) hem de uzun vadede (8 haftalık süreç boyunca) gösterdiği farklılaşmanın anlamlılık değerlendirmesini ve yapmak için Genel Liner Model (ANOVA)'den ve Regresyon analiz tekniklerinden yararlanılmıştır.Verilerin analiz edilmesiyle elde edilen sonuçlarda, deney grubunun uygulama süreci sonunda kontrol grubuna kıyasla iyileşme ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak deney grubundaki müzik öğretmeni adaylarına uygulanan dudak titretme, esneme-iç geçirme ve dil rahatlatma egzersizlerinden oluşan 8 haftalık ses çalışması programı hem kısa hem uzun vadede müzik öğretmeni adaylarının seslerinin frekans, şiddet, gürültü düzensizliği ile ilgili parametrelerinde, frekans ve genlik tremor, alt harmonik bileşenleri derecesinde anlamlı bir farklılığa yol açmış, ses kalitesinde anlamlı bir düzelmeye neden olmuştur. Öğrencide meydana gelen davranış değişikliği süreç içersinde kendisini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of the ?lip trill?, ?yawn-sigh? and ?tongue relaxation? voice therapy techniques are evaluated for their use in music education programs. An 8 week program containing the above mentioned exercises is applied to the music teacher candidates. The effects of these exercises to the voice quality are investigated by using acoustic and aerodynamic measurement techniques.Experimental method is used in this study. Work group (N=31) consists of 2010-2011 1st degree students of Marmara University Atatürk Education Faculty Fine Arts Education, Music Education Department. Treatment group (n=16) and control group (n=15) are determined randomly, taking into account the balance of the properties of the two groups.While an 8 week voice exercise program is being applied to the treatment group for 1 hour a week containing lip trill, yawn-sigh and tongue relief techniques, the control group is left without any voice traitment. The voice of the students are recorded before and after each exercise and acoustic and aerodynamic measurements of these recordings are performed. MDVP software is used for acoustic analysis. The analyzed data of the recordings before and after the exercises are compared. Statistical interpretation is made for both of the measurement data and compared with the data gathered from the control group. Significance evaluation of the short term (comparison of the measurement data right before and right after the exercises) and the long term (8 weeks period) deviations of the sound parameters are performed by using General Linear Model (ANOVA) and regression analysis.The final data analysis indicates an improvement in the treatment group compared to the control group. As a result, the 8 week program involving lip trill, yawn-sigh and tongue relief exercises that is applied to the music teacher candidates, causes a significant difference in the voice quality and the parameters such as frequency, loudness and fluctuation strength and the amplitude tremor and sub harmonic component levels in short and long term. The behaviour of the student also showed itself in the experiment period.