Effectiveness of reserve requirements on current account deficit
Munzam karşılıklarının cari açık üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 319513
  2. Yazar: DİLŞAT TUĞBA DALKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SAYEK BÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Son finansal krizden sonra munzam karsılıklar Çin, Brezilya ve Turkiye gibi bircok gelismekte olan ulke tarafndan farklı sebeplerle sıklıkla kullanılan bir para politikası aracı olmaya basladı. Bu sebeple, munzam karsılıklarının tesirliliginin arka plandaki teorisi onem kazandı. Bu makalede munzam karsılıklarının gelismekte olan ulkelerdeki tesirlerine, ozellikle dıssal dengesizlikler uzerindeki tesirlerine, bakmak icin finansal hızlandırıcılı bir DSGE model tasarladım. Dıssal dengesizlikler cari dengesizlikler olarak yorumlanabilir. Dışsal dengesizliklerin rol aldıgı ana kanallar bankacılık sektoru oldugu icin bu sektor dısardan borçalabilir sekilde tasarlandı. Bu tasarı, munzam karsılıklarının dışsal dengesizlikler uzerindeki etkilerini gormede yardımcı oldu. Sonuc olarak, yuksek munzam karsılıkları yerel kaynaklı borcu yabancı kaynaklı borca gore daha ucuz yaptı ve boylelikle net yabancı yukumluluklerdeki degisiklik cari fazla yarattı. Bu sebeple, cari acıgı olan bir ulke dıssal dengesizliklerini duzeltmek icin munzam karsılıklarını kullanabilir.
Özet (Çeviri)
Following the recent financial crisis, reserve requirements have become a policy instrument preferred in many emerging markets such as China, Brazil and Turkey for various purposes. Therefore, the formulating a theoretical framework to study the policy eectiveness remains an important issue. In this thesis, I develop a DSGE model with the financial accelerator mechanism so as to see the eectiveness of reserve requirement in small open economies, especially in influencing the external imbalances. External imbalances can either be interpreted as current account imbalances or its mirroring capital account imbalances. The main channel through which the external balances play a role is via the banking sector, which is modelled as engaging in international borrowing. This framework allows examination of the responses of the external imbalances to shocks to the reserve requirement ratio As a result, higher reserve requirements make domestic borrowing cheaper than foreign borrowing and by this way, changes in net foreign liabilities create a current account surplus. Thus, a country with current account deficit can use reserve requirements to readjust its external imbalances.