Modelling R&D and human capital for United States and European Union economies
Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ekonomileri için AR-GE ve beşeri sermaye modellemesi
- Tez No: 319514
- Danışmanlar: PROF. ERİNÇ YELDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde, teknolojik gelişmeleri ve beşeri sermaye oluşumunu büyümenin temeli olarak görerek Total Faktör Verimliliğini (TFV) icatlara yatırım yaparak arttırmayı amaçlayan bir kamu politikasının etkilerini Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) Ülkeleri ekonomileri için inceledim. Bu amaçla, ABD ve AB'nin Ar-Ge harcamalarını ve beşeri sermaye harcamalarını son 20 yıl için araştırdım ve karşılaştırdım. Daha sonra, 2008 yılı için bu iki ekonominin Sosyal Hesaplamalar Matrislerini (SHM) oluşturdum. Son olarak, genel denge modeli kullanarak teşvik politikası uyguladım ve bu politikanın ekonomik büyüme, sosyal refah ve zenginlik üzerine etkilerini inceledim. Bu çalışmada, Ar-Ge teşvik politikasının her iki ülke içinde ekonomik büyümeyi, sosyal refahı ve zenginliği artırtıdığını ancak bu artışın AB için daha fazla olduğunu buldum.
Özet (Çeviri)
In this thesis, regarding technological improvements and formation of human capital as the engine of growth, I investigated public policy whose objective is to enhance Total Factor Productivity (TFP) through investments in innovation for United States (US) and European Union (EU) economies. To this end, first I documented and compared the R&D expenditures and human capital expenditures of US and EU countries for last two decades. Then, taking 2008 as base year I constructed Social Accounting Matrices (SAM) for both economies. Finally, I conducted subsidization policy with a general equilibrium model and investigated effects of public policy on economic growth, social wealth and welfare. In this study, I found that R&D subsidization policy enhances economic growth, social wealth and welfare in both countries but the enhancement is larger for EU economy.