Ulus-devletleşme süreci ve Türk edebiyatının inşası
Process of nation building and construction of Turkish literature
  1. Tez No: 319534
  2. Yazar: KANİ İRFAN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KALPAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu tezde, ulus-devletleşme süreci ve Türk edebiyatı arasındaki ilişki odağa alınarak,her iki yapının kuruluş ve inşalarında birbirlerine etkileri üzerinde durulmuştur. Bubağlamda tezde şu konular araştırılmış ve incelenmeye çalışılmıştır: 1) ?Edebiyat?kavramının erken Cumhuriyet'e hangi anlamlarla intikal ettiği; 2)?Vatan Şairi?Namık Kemal'in ele alınan dönemde nasıl algılandığı ve bu sürece etkisi; 3) Yenidevletin özellikle Halkevleri Temsil Şubelerinde oynanacak oyunları belirlemesüreci; 4) Devletin ve bazı yazarların Halk Kitapları ve Karagöz'ü, yeni rejiminesaslarına uyacak şekilde modernleştirme girişimleri.Tezin temel iddiası, özellikle erken Cumhuriyet döneminin kültür politikalarınınoluşumu ve bu politikaların uygulanmasının, yeni devletin inşasında edebiyatayapılan müdahalelerin, ona yüklenen görevlerin,bir anlamda ?Türk Edebiyatı?nı da?inşa? ettiğidir.Tezin vardığı temel sonuç ise, yeni devletin kültür politikalarının ana çizgilerininbelirleniminden hareketle, ulus-devletleşme sürecinin oluşturduğu ?Türk?Edebiyatı'nın eksikliklerini tespit etme ve bu eksiklikleri önce Türkçe edebiyatın,sonra da Türkiye edebiyatının zenginlikleriyle tamamlamak gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, bringing into focus the relationship between the process ofnation building and Turkish literature the mutual influence between the two isanalyzed. Within this framework the following subjects are focused on: 1) Thetransmission of the concept of literature into the early Republican period and itsmeanings; 2) the appropriation of Namık Kemal, ?the poet of the homeland?, duringthis period and his influence upon the process that is being studied; 3) the newlyestablishedstate?s control over the dramatic plays that were to be displayed by thePeople?s Houses; 4) the attempts of the state and some authors at modernizingpeople?s books/popular folk tales and the Karagöz plays in accordance with the newregime?s principles.The main argument of the dissertation is that the cultural policies of the earlyRepublican period and their implementation through the process of construction, i.e.the intervention of the state in literature and the mission it assigns to it,?constructed? Turkish literature in certain ways.In conclusion, taking the cultural policies of the new Turkish state as a referencepoint, shortcomings of the Turkish literature which was formed by the nationbuilding process, and the necessity for making up for these shortcomings firstthrough the treasury of literature in Turkish, and then of literature of Turkey wereemphasized.