Çocuk Sesi dergisinde ulus kimlik inşası
Nation identity building in Çocuk Sesi magazine
- Tez No: 867708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışmanın amacı yayınlandığı dönemde en çok satış rakamlarına ulaşan, aynı zamanda Latin alfabesi ile yayınlanan ilk çocuk dergisi olan Çocuk Sesi dergisindeki ulus kimlik inşasına dair izleri tespit etmek ve millî kimlik inşasındaki rolünü ortaya koymaktır. Çalışmamızın“Giriş”bölümünde kimlik, millet, millî kimlik inşası, milliyetçilik gibi kavramların ortaya çıktığı siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel ortam hakkında genel bilgiler verildikten sonra bu kavramların Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'ndeki yansımaları ortaya konulmuştur. Devamında ise“çocuk”a bakışın tarihsel süreci kısaca aktarılarak çocuk edebiyatı metinlerinin millî kimlik inşasındaki rolü özetlenmiştir. Çalışmanın yöntemi ve nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulacağı açıklanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kimlik ve ulus devletlerde kimlik inşası aktarılarak bu süreçte başvurulan kimlik inşa stratejilerine değinilmiştir. İkinci bölümde Osmanlı Devleti'ndeki millî kimlik inşasının tarihsel süreci aktarılmış, devamında ise Türkiye Cumhuriyeti'nin Türk kimlik inşasının temelleri üzerinde durularak Cumhuriyet rejiminin millî kimlik inşası sınıflandırılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Cumhuriyet öncesi çocuk edebiyatı ve süreli yayınları ifade edildikten sonra Erken Cumhuriyet Dönemi'ndeki çocuk edebiyatı faaliyetleri ve çocuğa yüklenen anlam ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde ise ikinci bölümde oluşturulan millî kimlik inşasına dair sınıflandırmalar başlıklar halinde bulgular üzerinden tahlil edilmiş, akabinde oluşturulan frekans tablolarındaki sonuçlar dönemin gündemi ile Çocuk Sesi dergisinin arasındaki anlamlı ilişki sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify traces of national identity construction in Çocuk Sesi magazine, which achieved the highest sales figures at the time of its publication and is also the first children's magazine published in the Latin alphabet, and to reveal its role in national identity construction. The“Introduction”section of our study provides general information about the political, economic, social, and cultural context in which concepts such as identity, nation, national identity construction, and nationalism emerged, followed by their reflections in the Ottoman Empire and the Republic of Turkey. Subsequently, the historical process of viewing“child”is briefly recounted, and the role of children's literature texts in national identity construction is summarized. The method of the study and how it will be evaluated are explained. The study consists of four chapters. The first chapter discusses identity and identity construction strategies employed in nation-states during this process. In the second chapter, the historical process of national identity construction in the Ottoman Empire is presented, followed by an emphasis on the foundations of Turkish identity construction in the Republic of Turkey, attempting to classify the national identity construction of the Republic regime. In the third chapter, pre-Republic children's literature and periodicals are expressed, followed by the activities of children's literature in the Early Republican Period and the meaning attributed to the child. In the fourth chapter, the classifications regarding national identity construction created in the second chapter are analyzed through findings, and subsequently, the meaningful relationship between the agenda of the period and Çocuk Sesi magazine is questioned based on the results in the frequency tables.