6th grade students' perceptions of the use of blogs in an English class
6. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersinde ağ güncesi (blog) kullanımı ile ilgili algıları
- Tez No: 319543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma karma yöntemden (mixed-methods) yarararlanark Türkiye'de 6. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersinde ağ güncesi (blog) kullanımı ile ilgili algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu calışma öğrencilerin sınıf, topluluk, ve öğrenci bloglarına karşı olan algı ve tutumlarını bir bütün olarak ve aynı zamanda öğrenmeye, yazmaya ve kullanılan birağ güncesinin sosyal boyutuna yönelik uygulamalarını araştırmıştır. Buna ek olarak, ağ güncesinin temel özellikleri, ve öğretmenin bir öğretme stratejisi olarak ağ güncesi kullanımının zorlukları ve olumlu yönleri hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Bu çalışmanın katılımcılarını Ankara'da eğitim dili İngilizce olan bir özel okulun 6. sınıfında öğrenim gören ve 10 hafalıkbir süreç boyunca öğrenme etkinliklerinde ağ güncesi kullanan 38 öğrenci oluşturmaktadır.. Ağ güncesi kullanımı aktiviteleri öncesinde, kullanım sürecinde ve sonrasında anketler, yarı apılandırılmış odak grup mülakatları ve yarı yapılandırılmış bireysel mülakatlar uygulanmıştır. İncelenen veriler, öğrencilerin bir eğitim uygulaması olarak ağ güncesi kullanımına karşı çok olumlu tutum ve algılarının olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin hemen hemen hepsinin ağ güncesi kullanımına olumlu tepki vermiş olmalarına rağmen, topluluk güncesi kullanımını daha az tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study uses mixed-methods research to investigate how a grade 6 English class in Turkey responds to the use of blogs. It explored students' perceptions of and attitudes towards using a class, community, and student blogs, both overall as well as in relation to their application to learning, writing, and the social aspects of a utilizing blogging. Additionally, key features of blogs and the teacher?s insights into the challenges and strengths of blogging as a teaching strategy were examined. The participants were 38 grade six Turkish-national students at a private, English language-medium school in Ankara, Turkey, who utilized blogging as part of their learning activities during a 10-week period in 2011. Prior to, during, and after the blogging activity, surveys, semi-structured focus groups and semi-structured interviews were conducted. Analysis of the data revealed that students had very favorable attitudes towards and perceptions of blogging as an educational practice. Students were nearly unanimous in their general favorability towards blogs, though community blogs were less favored.