The impact of democratization on foreign policy the rise and fall of the Turkish-Israeli alliance
Demokratikleşmenin dış politika üzerindeki etkileri Türk-İsrail ittifakının yükselişi ve çöküşü
  1. Tez No: 319600
  2. Yazar: ONUR ERPUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEL AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Küreselleşme devletlerin davranışlarını çeşitli şekillerde etkilemektedir. Bu tezin amacı demokratikleşme nedeniyle iç yapılarında ortaya çıkan değişikliklerin gelişmekte olan devletlerin dış politikalarını nasıl etkilediklerini anlamaktır.1990larda ve AK Parti yönetimi sırasında sistem düzeyi ve devlet düzeyi değişkenler ele alınarak Türk-Israil ilişkilerini dikey karşılaştırmalı vaka analizi yapan bu tez, şu sonucu gösterir: Demokratikleşme, yeni elitlerin iktidara gelmesini ve bu şekilde ulusal çıkarın yeniden yapılanmasını mümkün kılar, bu nedenle de ittifaklık ilişkilerinin dengesizleşmesini sağlar. Sistem düzeyini temel alan teorilerin devletlerin davranışlarını açıklmakata yeterli olmadığını göstermenin yanında, bu bulglar ayrıca küreselleşmenin uluslararası anarşiyi kışkırtabileceğini de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization is affecting state behavior in different ways. The purpose of this study is to understand the ways in which changes in the domestic structures of torn states due to democratization and decentralization and how these affect alliance behavior. By analyzing the Turkish-Israeli alliance through a longitudinal comparative case study comparing system level and state level variables in the 1990s and in the AKP period, the research argues that democratization, which empowers new elites and enables them to articulate and pursue alternative national agendas, leads to unpredictable alliance behavior. The findings suggest that purely systemic theories are not sufficient to address alliances in the contemporary world. Furthermore, the findings also suggest that globalization may be aggravating international anarchy.