Siyaset sosyolojisi açısından Yeni Demokrasi Hareketi'nin partileşme süreci
The Development of New Democratic Action in political sociology
  1. Tez No: 52838
  2. Yazar: SUNA TEKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türkiye'deki siyasi partiler içinde yer alan Yeni Demokrasi Hareketi'nin incelenmesini içermektedir. YDH, ortaya çıkması ve savunduğu ilkeler açısından, mevcut diğer partilerden farklılık göstermektedir.Liberalizmi savunan başka partiler (Liberal Parti gibi) olmasına rağmen YDH, basın ve halk tarafından yakından takip edilmiştir. Çalışmanın amacı, YDH'nın diğer partilerin ortaya çıkışlarından farklı olup olmadığını denetlemek olduğu için, üçüncü bölüm, partilerin ortaya çıkışları ile ilgili kuramların anlatılmasına ayrılmıştır.Daha sonra ise parti tipolojileri verilmiş, hem Türkiye'deki partiler hem de YDH, bu teoriler çerçevesinde incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, Türkiye'de siyasi partilerin kuruluşları açısından ele alınarak incelenmesi yer almaktadır. Başlangıç olarak I. Meşrutiyet' in ilanı alınmıştır, bunun nedeni, siyasi partilerin kurulmasını hazırlayan ideolojik ve pragmatik hareketlerin bu devrede başlamış olmasıdır.Çok partili hayata geçiş kısmına kadar, ayrıntılarla incelenmesinin nedeni, günümüz partilerinin tartıştığı konuların temelini teşkil etmesindendir. Çalışmanın beşinci bölümü, YDH'nın yukarıda bahsedilen teoriler doğrultusunda incelemesiyle başlamıştır.Bu bölümün kaynaklan, yapılan gözlemler, mülakatlar, parti yayınları, basından toplanan bilgilerle oluşturulmuştur. Örgüt yapısının incelenmesinde, tüm il başkanlarını evren olarak alan bir anket uygulaması ile, YDH katılımcılarının sosyo-ekonomik özellikleri incelenmiştir. Daha sonra ise, Parti'nin ilkeleri, programı izah edilmiştir. Seçim sonuçlan açısından YDH'nın değerlendirilmesi de bu bölümde yer almıştır. Son kısımda ise, YDH'nın partileşme sürecinin incelendiği“Basında YDH'nın Değerlendirimesi”bölümü yer almıştır. İncelenen konunun süre giden ve devamlılık arzeden bir olgu olması ve yeni bir oluşum olması nedeni ile, kaynaksıkıntısı çekilmiş olduğundan yazılı basından faydalan il m ıştır. Ancak tek bir kaynak değil, birkaç gazete ve dergi taranmış ve takip edilmiştir. Çalışma, bir siyasi partinin oluşumunu bir tarihçi gözüyle değil, sosyolojik açıdan inceleme amacım taşımaktadır. Bunun için örgüt yapısının şeklinden ziyade, işleyişi üzerinde durulmuştur. YDH'nm katılımcılarının sosyo-kültürel açıdan incelenmesi de, toplumsal yapının analizi açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This work includes the examination of New Democratic Action which is one of the political parties in Turkey.NDA is different among them because of the ideas which it defence and it's formation.Altough there are parties defencing liberalizm -like Liberal Partie- NDA was fallowed closely by press and public. The aime of this work is controlling the differences in formation between NDA and the other parties.Thats why the third part includes the theories about the formation of parties.Later the partie typologies has given then both parties in Turkey and NDA was explanied through those. In the fourth part, there is the examination about the formations of parties in Turkey. The ideaologic and pragmatic movements which prepare the establishments of parties in- Turkey was began after the first constitutional goverment was declerated. Thats why as the begining this period of time was taken. The reason of giving the part includes the time until much partied life detailed is a daily problem which the politicians always argue for. The fifth part of the work begin with examinig NDA through the teories given above.This part's sources was formed by the observations interviews, party press and the knowledge which was taken from the press. When the organizatin was examinig thre was made an enquiry includes city ministres.By this enquiry the NDA joiners socio-economic properties was investigated.Later, the principles of party and the program was explained. The utilizing of election results among NDA is in this part. In the last part there is the examination includes the period of time NDA spent as to be a party named“Utilizing of NDA in the press”because of the continuousness of the subject and because of being a new formation there wasn'tfound enough sources.Thats why the press was used.But there was various kinds of news papers and magazines followed. The work wasn't examined the political party from the eye of historian. It was investigated from the sociololgical angle.Thats why there was given importence to the working of organization. Its believed that the joiners socio- cultural investigation will be helpfull in the analysis of social edifice.