Yapı projelerinde kullanılan kaynakların planlama ve kontrolünde şebeke analizi ve çubuk diyagrama dayalı karma bir model önerisi ve uygulaması
Proposal of a mixed model composed of gantt diagram and network analysis, and its application for planning and controlling resources of construction procects
- Tez No: 31964
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, İşletme, Civil Engineering, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
XI ÖZET YAPI PROJELERİNDE KULLANILAN KAYNAKLARIN PLANLAMA VE KONTROLÜNDE ŞEBEKE ANALİZİ VE ÇUBUK DİYAGRAMA DAYALI KARMA BİR MODEL ÖNERİSİ VE UYGULAMASI TEZ DANIŞMANI : PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN HAZIRLAYAN : M. EMİN ÖCAL ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İSLETME ANABILIM DALI DOKTORA TEZİ Gelişmiş ülkelerde şebeke analiz yöntemlerinin yapı üretiminde kullanılmasına 1960'lı yılların ilk yarısında başlanmıştır. Bu çağdaş planlama ve programlama yöntemlerinin Türkiye'de de yaygın olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla yıllardan beri sınırlı düzeyde de olsa çaba gösterilmiş ancak, umulan gelişme sağlanamamıştır. Bu olumsuzluğun temelinde, plan ve program yapma, izleme ve sonuç çıkarma konusunda, eğitime dayalı gerekli toplumsal alt yapı noksanlığı ve şebeke analiz yöntemlerinin yapısal karmaşıklığı olmak üzere iki etken bulunmaktadır. Kısa vadede degiştirilemiyecegi için, toplumsal yapıdan kaynaklanan mevcut durum veri kabul edilerek, şebeke analiz yöntemlerinin benimsenmelerini kolaylaştırmaya yönelik öneriler oluşturmak daha akılcı bir tutum ve bir bakıma da tek seçenek olmaktadır. Bu düşünceden hareketle, bu çalışmada yapı projelerinde kullanılmak üzere, şebeke analizi ve çubuk diyagrama dayalı karma bir planlama ve programlama yöntemi önerilmiş ve bu yöntem, bir köprü inşaatı projesinde uygulanmıştır.Xll Altı bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, proje kavramı üzerinde durulmuş, yapı üretiminin özgün koşulları tartışılmış ve yapı projeleri ile ilgili bazı tanımlar verilmiştir. ikinci bölümde» bu konudaki literatür gözden geçirilmiştir. üçüncü bölümde, halen yapı üretiminde kullanılmakta olan planlama ve programlama yöntemleri, kıyaslanmalarına olanak verecek temel yaklaşımları bakımından degerlendiri lmişlerdir. Dördüncü bölümde, yapı projelerinin yönetiminde kullanılmak üzere şebeke analizi ve çubuk diyagrama dayalı karma bir planlama ve programlama modeli önerilmiştir. Be s i ne i bö 1 umde, öner i 1 en mode 1 Adana ' da Seyhan nehri üzerine yapılmakta olan köprü inşaatında uygulanarak test edilmiş ve uygulamada ulaşılan sonuçlar yorumlanmıştır. Altıncı ve son bölüm, çalışmanın genel bir değerlendirilmesine yönelik tartışma ve önerilere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Xlll ABSTRACT PROPOSAL OF A MIXED MODEL COMPOSED OF GANTT DIAGRAM AND NETWORK ANALYSIS» AND ITS APPLICATION FOR PLANNING AND CONTROLLING RESOURCES^ OF CONSTRUCTION PROCECTS SUPERVISOR : PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN BY : M. EMÎN ÖCAL ÇUKUROVA UNIVERSITY INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES DEPARTMENT OF MANAGEMENT DOCTORAL DISSERTATION Network analysis methods have been widely used in developed countries for planning and programming of the construction stages of various structures since 1960. Limited number of studies have been carried out on network analysis methods in Turkey in order to encourage the engineers to use these modern planning and programmming methods in the construction of structures. Unfortunately the expected improvement has not been achieved. There are number of reasons for unsuccessful 1 application of the methods. The most important reason was, the engineers, who involved in construction of structures hesitated to use such network analysis methods as they were seemed to be too complicated for simple application. At present gantt method which is also called“work-program”is being used in Turkey for construction planning and programming. But this method is not adequate for planning and programming of resources. Due to this fact in this study, a new planning and programming model has be«n introduced by combining gantt and network analysisXIV methods. This new method is more functional and efficient than gantt method, but less complicated than network analysis method. There are six chapter in this study. Definition of projects and projects of concerning special conditions about structures and detailed literature review are given in the first and second chapter respectively. The third chapter, explains the planning and programming methods which presently used. Fundamentals of the methods, assumptions and general appraoches are analysed. In the forth chapter, the mixed model that combines gannt diagram and network analysis is presented with its objective, boundary conditions and assumptions. The proposed model is tested for the construction of Seyhan bridge. During the construction of this bridge, various stages of the construction has been investigated and related data collected. With the obtained data the proposed model is verified and found to be successful 1. In the final chapter conclusions of this investigation haVe been given and also discussions and reccommendations for future studies have been made.